A Riporterek Határok Nélkül (RSF) “független, objektív” szervezet újra megosztotta a világgal, hogy az egyes államokban mennyire is érvényesül a sajtószabadsága, miután a szervezet közzétette éves jelentését. Természetesen – ahogy tavaly is – most is lehet fogalmunk arról, hogy egyes országok, köztük Magyarország hol is állnak ebben a rangsorban.
A jelentésből kiderül, hogy Európában a legszabadabb a média a világon, de mielőtt a magyar és uniós képviselők elkezdenének asztalt verni, gyorsan leszögezzük: az élen Nyugat- és Észak-Európa áll.
Az első 15 ország mind európai, a legmagasabb pontszámot Norvégia érte el, amelyet Észtország, Hollandia, Svédország, Finnország és Dánia követ. Franciaország (25) és Olaszország (49) egyaránt több helyet esett vissza 2024-hez képest, míg az Egyesült Királyság (20) kissé javított. A legnagyobb ugrást pedig Lengyelország hozta, amely több mint egy tucat helyet javítva egészen a 31. helyig menetelt. Ezzel kapcsolatban túl nagy meglepetés nem érhetett minket, hiszen a Tusk-kormány látványosan követi az uniós fősodort, amelyet a gyakorlatban is minden kritika nélkül érvényesíteni akar az országában.
És mi a helyzet Magyarországgal?
Nos, 2024-hez képest egy hellyel hátrébb toltak minket, így jelenleg a 68. helyen vesztegelünk. Bár a mostani rangsor szerint is immár negyedik éve Görögország érte el a legrosszabb eredményt, a 89. helyet, Ukrajna mégis elég rangos helyet kapott: a 62. helyet szerezték meg. Igen, nem lát rosszul az olvasó, és elírás sem történt, Ukrajnában az RSF felmérése szerint sokkal demokratikusabban, vagyis szabadabban működik a sajtó, mint hazánkban. A többi mellett ez az a pont, ami után felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire elfogultak ezek a felmérések? Annyira, hogy Ukrajna tavaly is megelőzött bennünket.
De rosszabbul teljesít Ukrajnánál pl. Bosznia (86), Szerbia (96) és Koszovó (99) is, amelyek így a legrosszabb helyet szerezték meg Európában.
Az Egyesült Államok két helyet esett vissza az 57. helyre. A visszaesés oka az RSF indokolása szerint az, hogy Donald Trump elnök kormánya „aggasztó romlást” idéz elő a közmédia és a külföldi segélyek finanszírozásának csökkentésével. Vagyis, ha változik a politikai széljárás, változik a rangsorolásod is.