2024.december 12.
Árpád, Árpádina, Damazusz
Hírek 🔊

Hány szír migránst lehetne hazaküldeni Európából? Mutatjuk!

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.

Napokkal azután, hogy Aszad elmenekült Szíriából, az európai politikusok újra felizzították a régió évtizedes menekültválságáról szóló vitáját.

Hétfőn Németország és Ausztria közölte, hogy a szíriaiak menedékkérelmeit felfüggesztik. Dánia, Svédország, Finnország és az Egyesült Királyság is követte ezt a példát.

Ausztriában Gerhard Karner belügyminiszter azt mondta, hogy utasította a tisztviselőket, hogy „készítsenek elő egy rendezett hazatoloncolási és kitoloncolási programot” a szírek számára. A befogadott szíriai menekültek családegyesítését is felfüggesztették – mondta.

Amióta 2015-ben több százezer menedékkérő kezdett Európába áramlani, a szíriaiak szinte minden évben a legnagyobb migráns csoportot alkotják. A Wall Street Journal felteszi a kérdést: 

végre véget érhet a menekültválság? 

Most vagy soha

„Egyetlen ország sem fogadott be annyi szíriait az Európai Unióban, mint Németország… Idén eddig a védelemben részesülők túlnyomó többsége szíriai volt” – mondta Gerald Knaus migrációval és nemzetközi konfliktusokkal foglalkozó szerző a WSJ-nek. 

A politikai hatás messzemenő lehet: a menekültválság felkavarta Európa politikáját, megerősítette a bevándorlásellenes pártokat, megterhelte a befogadó országok államháztartását, és aggodalmat keltett a külföldi bűnözők és terroristák beszivárgása miatt.

Egyesek szerint a szíriaiakat most kellene ösztönözni a távozásra, nem várva meg, hogy az ország helyzete stabilizálódjon.

Jens Spahn német ellenzéki politikus egy hétfőn sugárzott interjúban elmondta, hogy Berlinnek repülőjegyet és 1000 eurót kellene felajánlania minden hazatérni szándékozó szíriai számára. 

Hány szíriai migráns van Európában?

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint tavaly a szíriaiak az afgánok után a második legnagyobb menekültcsoportot alkották világszerte, 6,36 millió menekülttel és közel 300 ezer menedékkérővel. A diaszpóra, beleértve az állandó lakosokat és a kettős állampolgárokat még nagyobb.  

Törökország a szíriaiak fő célpontja, a kormány szerint jelenleg mintegy 2,9 millióan tartózkodnak az országban. Jordánia és Libanon szintén nagy közösségeknek ad otthont. 

Európában Németországban van a legtöbb menekült, közel egymillió szíriai tartózkodik az országban, ahol az ukránok után ők a legnagyobb menekültcsoport.

Néhány órával Bassár el-Aszad elnök vasárnapi bukása után az ellenzék háromcsillagos zászlaját lobogtató szírek ezrei vonultak az utcára – Berlintől Bécsig, Londonig, Stockholmig és Isztambulig -, hogy ünnepeljenek.

Azonban a szakértők szerint a szíriaiak egy jelentős része soha nem fog visszatérni a hazájába. 

A német kormány statisztikái szerint a szíriaiak jelenleg a legnagyobb csoportot alkotják az újonnan honosított németek között, tavaly mintegy 75 500 embert honosítottak, ami 56%-os növekedés az előző évhez képest.

A Statista adatai szerint Svédország a második legnagyobb befogadó, ott több, mint 100 ezer szíriai migráns él. A legtöbb szakértő szerint a Közel-Keleten szétszóródott szíriaiak fognak a legnagyobb számban hazatérni.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
6
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
3
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek