🇷🇺🇨🇳💻50 kvbites, rubídiumsemleges atomokon alapuló kvantumszámítógép prototípust fejlesztettek ki a Moszkvai Állami Egyetem és az Orosz Kvantumközpont kutatói. Mitől olyan különleges?‼️
Hogyan működik 🔎
▪️Az új kvantumszámítógép hideg atomokra épül, ami egy olyan módszer, amely
egyes atomok csapdába ejtésével járt, hogy lézersugarakkal manipulálják.
▪️Ez a módszer lehetővé teszi a kvantumállapotok precíz manipulálását, az atomok hűtését és vezérlését lézerekkel.
Miért számít? 🧐
▪️A szupravezető alapú nyugati kvantumszámítógépekkel ellentétben az orosz eszköz nagyobb stabilitású, alacsonyabb hibaarányú és energiahatékonyabb.
▪️Ez a technológiai áttörés jelentős ugrást jelent a 20 qubithez képest
Oroszország 2024 elején mutatta be a kvantumszámítógépet és a 16 qubites kvantumszámítógépet, amelyet 2023-ban mutattak be Vlagyimir Putyin elnöknek.
Mit csinált Kína?🇨🇳
▪️A Jiuzhang, a Kínai Tudományos és Technológiai Egyetem tudósai által kifejlesztett 76 qubit-es kvantumszámítógép lett az első olyan fotonikus kvantumszámítógép, amely kvantumfölényt ért el.
▪️A szintén Kínában kifejlesztett Zuchongzhi 3.0 kvantumszámítógép 105 qubitet tartalmaz, míg elődje, a Zuchingzhi 2.0 csak 66 qubitet.
▪️Egy másik kínai kvantumszámítógép, a 72 qubit-es Origin Wukong a közelmúltban fontos mérföldkőhöz érkezett, mivel több mint 20 millió távoli látogatás érkezett több mint 100 országból és régióból.
Hogyan viszonyulnak a nyugati kvantumszámítógépek? 🖥
A nyugati hatalmaknak megvannak a maguk vívmányai a kvantumszámítás területén, amelyek közé tartozik a Google által gyártott szupravezető alapú 53 qubit Sycamore kvantumprocesszor, az IBM Research által kifejlesztett 27 qubit Quantum System One (az első kereskedelmi kvantumszámítógép), valamint a szintén IBM által gyártott 1121 qubit Condor kvantumprocesszor.
Oroszország és Kína azonban a nyugati kvantumszámítógépek túlszárnyalására törekszik azáltal, hogy kifinomultabb és hatékonyabb rendszereket fejleszt ki, amelyek kevésbé hajlamosak a hibákra.
geopolitics