Az Európai Unió éveken át milliókat fizetett ki környezetvédelmi szervezeteknek – azonban nem csupán klímavédelmi célokra, hanem politikai ellenfelek elleni kampányokra is. Hosszú ideje tartó vádak után az Európai Bizottság végre hivatalosan is elismerte a botrányt.
Az Európai Bizottság hivatalos nyilatkozatban ismerte el, hogy a támogatott nem kormányzati szervezetek (NGO-k) közül több is nem megfelelő lobbitevékenységet folytatott. Ezalatt célzott támadásokat értettek azon politikai szereplők ellen, akik kritizálták az EU klímapolitikáját, írja az Exxpress.

Hangulatkeltés a konzervatívokkal és a kritikusokkal szemben
A botrány középpontjában az EU Life nevű támogatási programja áll, amely eredetileg környezetvédelmi és klímavédelmi projekteket finanszírozott. Azonban kiderült, hogy egyes szervezetek ezeket a pénzeket arra használták, hogy konzervatív politikusokat és más kritikus hangokat támadjanak.
Korábbi belső dokumentumok már említették az NGO-k és Brüsszel közötti „együttműködéseket”, amelyek során egyeztettek arról, kik ellen kell lobbizniuk. Most először azonban az Európai Bizottság hivatalos nyilatkozatban nyíltan beismerte, hogy ilyen esetek valóban előfordultak, és hogy nem megfelelő lobbitevékenység történt a finanszírozott civil szervezetek programjaiban.
A pénzügyi átláthatóság hiánya nem egyedi eset
A helyzetet súlyosbítja, hogy a támogatott, magukat nonprofitnak nevező szervezetek többsége nem hozza nyilvánosságra, honnan kap forrásokat. Az NGO-k csupán egyharmada közölte eddig, hogy pontosan mire fordítja az EU-s támogatásokat, ennek ellenére továbbra is részesültek a finanszírozásban.
Von der Leyen érintettsége
Peter Liese (CDU), a kereszténydemokraták környezetvédelmi szóvivője egyértelmű visszaélésekről beszélt, amelyek az EU egyes tisztviselőinek és NGO-knak a számlájára írhatók. – Üdvözöljük a bizottság nyilatkozatát. Az EU-s pénzek politikai befolyásolásra való felhasználásának véget kell vetni – mondta.

A botrány hatására az Európai Bizottság korábban már 2024 őszén hozott egy belső iránymutatást, amely megtiltotta az EU-s pénzből finanszírozott NGO-knak, hogy közvetlen lobbitevékenységet folytassanak az uniós intézményeknél.
A Politico februárban az ügy kapcsán azt írta, a nem kormányzati szervezetek a kizárólagos felelősek e munkaprogramok kidolgozásáért, és a bizottság nem módosítja azokat – közölték a civil szervezetek képviselői és a bizottság.

Most újabb intézkedésként azonban Brüsszel bejelentette, hogy korrekciókat hajt végre a Life programban, és növeli az átláthatóságot. Ennek értelmében az EU továbbra is támogatni kívánja a civil szervezeteket, de azok nem használhatják fel az uniós pénzeket politikai kampányokhoz vagy európai parlamenti képviselők elleni akciókhoz.
A korábban már botrányt botrányra halmozó, háborúpárti Ursula von der Leyen szerepe az ügyben továbbra is tisztázatlan. A 2024-es európai parlamenti választásokon az EPP jelöltjeként indult – a bizottság elnökeként pedig politikai felelősséget visel.