2024.december 30.
Dávid, Hunor, Libériusz
Hírek 🔊

Ki fél egy időjárási léggömbtől?

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat
dontshoot

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Így néz ki a 21. századi rivalizálás világszínpada, és mindenkit szeretettel várunk.

Ha ez nem lenne ennyire komoly, valószínűleg mulatságos lenne látni, hogy a két szuperhatalom komoly összetűzésbe kezd egy léggömb miatt. Kína azt állítja, hogy ez csak egy meteorológiai léggömb, de az USA éppen ellenkezőleg, azt állítja, hogy ez minden bizonnyal egy „kémballon”. Úgy tűnik, ez meglehetősen súlyos következményeket okozott és fog még okozni, mivel a szóban forgó vétkes léggömb egy hétig lebegett Amerika felett. Úgy tűnik, stratégiailag érzékeny pontok felett repült, és ami a legfontosabb, az interkontinentális ballisztikus rakétabázis felett. Az Egyesült Államok úgy döntött, hogy nem lövi le azonnal, amely döntés még egy laikus számára is furcsának tűnik, mivel az USA nagyon merev hatalomnak tartja magát, akivel nem lehet vitatkozni, de ezen a ponton úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok politikai elitje és a nyilvánosság oktalan módon megijedt egy egyszerű időjárási léggömbtől. Ha ennyire veszélyes lenne, miért kell ilyen sokáig várni, hogy lelőjék?

A történetnek ez a változata eléggé megfoghatatlannak tűnik, de súlyos következményekkel jár, amelyek közül az egyik Blinken amerikai külügyminiszter hivatalos pekingi látogatásának lemondása. Ez a törlés tovább rombolja az Egyesült Államokról alkotott már amúgy is elrontott képet, és az USA-Kína kapcsolatok további fejlesztését. A legfontosabb amerikai média, és magának a Pentagonnak a komment tömegétől függetlenül néhány rendkívül komoly kínai elemző arra a következtetésre jut, hogy ez a léggömbüzlet azt jelenti, hogy az Egyesült Államoknak végre rá kell jönnie, hogy Kínával, a szuperhatalommal szemben áll. Nem tudják megszokni azt a gondolatot, hogy amit egy másik szuperhatalom tesz, az pontosan az, amit az Egyesült Államok tesz és tett eddig is politikai történelmük során hosszú ideje. Léggömbök, műholdak, hamis zászlók, mindenféle washingtoni csúsztatások

Mindannyian hallottuk az elmúlt napokban az Egyesült Államok katonai tábornokait, amint merész kijelentéseket tettek arról, hogy az Egyesült Államok és Kína között a Tajvan miatt közelgő háborút nem lehet elkerülni. Az egyik tábornok még bátor kijelentést is tett, hogy ezt a háborút már beírták a 2025-ös naptárba. Még hivatalos figyelmeztetést is kiadott mindkét félnek, hogy készüljenek fel a háborúra; ami esetleg félreérthető reklámfogásnak is elmegy, hogy elterelje az Egyesült Államok adófizetőinek figyelmét a valódi kérdésről, de lehet, hogy valódi fenyegetést is jelent. Ez a kommentátor, mindenféle politikai tendencia nélkül a hivatalos Kína irányában, azt állítja, hogy csak annak logikus a megvizsgálása, hogy az Egyesült Államok felkészül-e erre a jövőbeli háborúra. Bármely szuperhatalom nyomozáshoz és megfigyelési taktikához folyamodna, amennyiben ilyen magasan fejlett technikai képességekkel rendelkezik.

A kínai média nagy hangsúlyt fektetett arra a tényre, hogy az Egyesült Államok paranoiája egy egyszerű időjárási léggömb hamis zászlóként való felhasználásával új kínai-ellenes érzelmeket szított a lakosság körében. Ez a túlzottan drámai amerikai politikai hisztéria egy újabb hollywoodi kasszasiker-típusú politikai színházi előadássá fajult. Így néz ki a 21. század rivalizálásának világszínpada, és mindenkit szeretettel várunk.

Sajnálatos módon az Egyesült Államok nagyközönsége fájdalmasan nincs tisztában a valódi rejtett napirenddel. Ez az amerikai-kínai rivalizálás már évtizedek óta nyilvánvaló. A meteorológiai hivatal igazgatója azóta lemondott e látszólagos léggömbbotrány miatt. Azt állította, hogy az egész probléma nem szándékos. Ennek ellenére Washington válaszát túl keménynek és helytelennek ítélték. Még egy katonai repülőgépet is bevetett az Egyesült Államok, hogy lelője a szerencsétlen léggömböt. Ennek ellenére hozzáteszik, hogy fenntartják a jogukat a szükséges ellenintézkedések alkalmazására.

Egyelőre nem világos, hogy az Egyesült Államok szisztematikus, azonnali vagy rendszertelen intézkedéseket fog-e alkalmazni a legvéletlenszerűbb módon.

Ha valaki félrelöki az Egyesült Államok politikai propagandáját, akkor az, amit az Egyesült Államok politikai rivalizálásnak tekint, valójában más országok hatalmas erőfeszítése annak érdekében, hogy ne függjenek erősen az Egyesült Államoktól. Nem akarják fenyegetni az USA-t, vagy ártani az Egyesült Államoknak, hanem csak megvédeni a saját álláspontjukat abban, hogy minden ország saját belső potenciáljával összhangban fejlődjön, és ne akadályozza, vagy korlátozza őket más, baljóslatúan fenyegető szuperhatalom, ami legtöbbször az Egyesült Államok, behódolásra kényszerítve őket. Csak meg akarják védeni magukat az USA által okozott károktól gazdaságilag, pénzügyileg, kulturálisan, politikailag és minden bizonnyal katonailag.

Ezt az újonnan kialakuló világrendet és geopolitikai architektúrát, amely az Egyesült Államok kemény és következetes szorításán kívül alakult ki, tükrözi Kína túlságosan kemény válasza az egész léggömb-ügyre. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok napi rendszerességgel új szankciókat talál ki Kínával szemben, még akkor is, ha ez a stratégia aláássa saját politikai és pénzügyi érdekeiket. Folyamatosan felkarolnak más országokat is, hogy szüntessék meg együttműködésüket Kínával. Egy új hamis zászló számukra, hogy olajat öntenek a politikai tűzre egyenesen politikai zűrzavar e zsákutcájába a nemzetközi kapcsolatokban. Az Egyesült Államok és a Kollektív Nyugat kétségbeesett és gyakran bohózatos törekvései mellett, hogy továbbra is megpróbálják feltárni a lehetséges repedéseket és törésvonalakat más országok társadalmi szövetében, legyenek azok kicsik vagy nagyok, nem szabad illúzióban lenni, mert ez ugyanaz a típusú politika, változó kiterjedésű taktikával alkalmazva.

A kínaiak ezt követően azonnal cáfolták, hogy a (botrányos) időjárási léggömb miatt törölték Antony Blinken hivatalos látogatását, hanem az Egyesült Államok legkaotikusabb belső viszálya és megosztottsága az egymás politikai torkának eső demokratákkal és a republikánusokkal az, ami okolható, valamint az a nyomás, hogy a legerősebb fegyverekkel támadják meg Kínát, mind a média gyűlöletgépei révén, mind katonailag. Habár, Kínának sokkal komolyabb okai voltak arra, hogy lemondják Blinken hivatalos látogatását. Csak néhány napja a Fülöp-szigetek további négy amerikai katonai bázist engedélyeztek a jelenleg ott található öt bázison kívül. Az amerikai legfőbb sajtói diadalmasan állítják, hogy az USA ily módon Japánon, Dél-Koreán, Tajvanon, a Fülöp-szigeteken és Ausztrálián keresztül bezárta a Kína körüli katonai hurkot. Blinkennek azért kellett volna Kínába jönnie, hogy jóhiszeműen tárgyaljon és békét teremtsen, míg az USA ironikus módon azzal büszkélkedik, hogy egy erős katonai kört zár be körülötte.

Néhány nappal korábban Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere Dél-Koreában tartózkodott, hogy új fegyverek telepítését intézze ott, mert azt állítják, hogy Kína fenyegetése küszöbön áll. Néhány nappal előtte Jens Stoltenberg Japánba és Dél-Koreába látogatott, hogy az ázsiai kapcsolatokat is erősítse. Mi a fenét csinált a Távol-Keleten? Egyes források azt állítják, azért volt ott, hogy sürgesse őket, segítsenek a NATO-nak fegyverek szállításában Ukrajnának. A kínai média kissé humoros gúnnyal ír erről a látogatásról. A NATO véletlenül NAPTO-vá változott? (a P betű a csendes-óceáni régiót jelöli). Kínának jóindulatú gesztusoknak kellene tekintenie ezeket a manővereket közvetlenül Blinken fontosnak tartott hivatalos látogatása előtt?

Azt mondani, hogy Hszi Csin-pingnek rengeteg oka van arra, hogy legalább nehezteljen, szépítő körülírás lenne. Úgy tűnik, hogy az USA gyorsuló sebességgel nyitja meg a kínai frontot, pedig már a NATO ukrajnai proxy-háborújának futóhomokjában elakadt.

Henry Kissinger figyelmeztetett, hogy nem szabad egyszerre két hatalmas frontot nyitniuk Oroszország és Kína ellen is, de úgy tűnik, a racionális, kiegyensúlyozott ellenségeskedés kora már mögöttünk van. Abban az időben, amikor Kissinger politikailag sokkal prominensebb volt, ez a „szuverenitás által vezetett imperializmus” volt. Ám az USA 2014 óta tartó fenyegető nyomására Kína és Oroszország között kegyes módon egyre szorosabb együttműködés alakult ki. Úgy tűnik, hogy olyan új nemzetközi szervezetek, mint az ASEAN, BRICS, SCO stb., megértették ezt a baljós hatalmi játszmát, amelyet az USA játszott, hogy minden ellenfelét egyenként akarja megfékezni és megsemmisíteni. Az újonnan létrejövő szervezetek tehát úgy döntöttek, hogy új integrációkat és erős kötelékeket alakítanak ki egymás között, lassan kiszorítva az USA-t.

Mielőtt elfelejtenénk, Ma Zhaoxu kínai külügyminiszter-helyettes csak nemrégiben volt Moszkvában, hogy folytassa és tovább javítsa az orosz-kínai együttműködést. Vannak olyan feltételezések, hogy ez lehet az előkészítő út Hszi Csin-ping számára, hogy a közelgő tavasszal Moszkvába látogasson. Moszkva már bejelentette, de Peking nem szokott hivatalos látogatásokat ilyen korán bejelenteni. Tekintettel arra, hogy a kínai mainstream média szalagcímei azt sugallják, hogy nagyon is tisztában vannak azzal, hogy az Egyesült Államok lehangoló hegemonista imperializmusával, a kínaiak arra szólítják fel az Egyesült Államokat, hogy hagyjon fel Kína megfékezésével kapcsolatos elvakult rögeszméjükkel, mert a konfliktusban lévő tömbök polarizált törzsi gondolkodása út a semmibe.

Legalább a hivatalos Oroszország és Kína között nincs sajnálatos történet egy időjárási léggömb miatt.

Forrás:strategic-culture

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Egy válasz

  1. Naponta néhány tíz léggömb Amerika felett és az ukrajnai háborúnak vége lenne. Mert az USA egész haderejét felemésztené a vadászgépekkel és rakétákkal küzdött léggömbözés…

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek