A Politico betekintést nyert a rendőrségnek adott vallomások jegyzőkönyvébe. Megdöbbentő, amit találtak.
A Mandiner olvasói emlékezhetnek: 2022. december óta rázza a brüsszeli politikai életet a Katargate néven elhíresült korrupciós botránysorozat, melynek során európai parlamenti képviselőket, munkatársakat vagy épp EU körül dolgozó civileket és lobbistákat gyanúsítottak meg idegen országokkal kapcsolatban korrupcióval.
Ezt vallották a rendőrségnek Kailiék
Fontos dokumentumokba nyert betekintést a Politico, ugyanis mint a brüsszeli lap hétfői cikkében tájékoztat: többek között azon rendőrségi kihallgatások leiratába is belenézhettek, amelyek Eva Kaili, Pier Antonio Panzeri, Francesco Giorgi, és Andrea Cozzolino vallomásait tartalmazzák.
Pier Antonio Panzeri december 9-i vallomásának leirata szerint például a rendőrségnek azt nyilatkozta:
amit kaptam – elismerem, hogy nem hivatalosan – tanácsadásért kaptam, nem pedig korrupciós céllal.”
A korábbi EP-képviselő azt is mondta a rendőröknek, hogy csak információkat biztosított, „nem tett lépéséket” Katar érdekében.
A Politico cikke ugyanakkor rámutat, hogy alig egy hónappal később (2023. januárjában) Panzeri elismerte bűnösségét az ügyészekkel kötött vádalkuban.
A brüsszeli lap szerint Panzeri ügyvédje a Politiconak azt írta: „nem kommentálják az esetet”.
Eva Kaili vallomásairól
2022. december 10-én, első kihallgatásán Eva Kaili azt vallotta a nyomozóknak, hogy megdöbbentették a vádak. Mint fogalmazott:
eljutottam arra a pontra, ahol már senkit nem ismerek meg, még a páromat sem”.
Azt gondolta, hogy „Giorgi idealista, nagyon kedves” – mondta a nyomozóknak Kaili párjáról, aki az egyik hasonlóképpen letartóztatott, korábbi EP-képviselő. Letartóztatásuk napját pedig a teljes pánik napjaként írta le.
Elmondta, hogy amikor Giorgit és az apját letartóztatták, utóbbit egy bőröndnyi pénzzel, amit ő adott neki, azt hitte, hogy a lányát átadják majd a szociális szolgálatnak. Párja letartóztatásának és autójának lefoglalásának híre hallatán azt hitte, hogy partnerét autóbaleset érte. Aztán kiszúrt egy cikket egy belga lapban, amely Panzeri (Kaili párjának „mentora” – a szerk.) neve mellett nagy mennyiségű pénzt tüntetett fel, amiről eszébe jutott, hogy a korábbi EP-képviselő egy bőröndöt és némi készpénzt hagyott az ő (Eva Kaili – a szerk.) lakásán.
Arra gondolt, hogy a pénz talán „nem jó” helyről származik, és megkérte az édesapját, hogy vigye el a lakásából a telefonnal és laptoppal együtt, amit Giorgi dolgozószobájában talált.
Korábban sosem gondoltam rá, honnan származhat a pénz”
– fogalmazott.
Kaili ugyanakkor tagadta, hogy bármilyen hálózat tagja lenne és minden döntését, amely Katarnak kedvezhetett – érvelt– hivatalos ügyben hozta, az EU intézményeinek nevében, annak érdekében, hogy jó kapcsolatot alakítsanak ki az olajban és gázban gazdag országgal. „Mindenki arra kért, hogy folytassam ezt az utat (ebben a kérdésben)” – fogalmazott Kaili.
Egy másik kihallgatáson, kilenc nappal később a rendőrség a táskákra és a készpénzre összpontosított. Kaili azt is elárulta, hogy részben Giorgi széfjéből származik a pénz, amit Panzeri bőrőndjében találtak, mivel azt ő tette a bőröndbe. Azt is meg tudta mondani, melyik pénz Panzerié és melyik Giorgi-é, mert Giorgi szabadon, Panzeri pedig „összecsomagolva/összekötve” tartotta a pénzt.
Kaili továbbá egy másik, a széfben található táskát is azonosított, még pedig a sajátjaként, amely 30.000-40.000 eurót tartalmazott és amelyet elővigyázatosságból tartott, „nukleáris támadás” esetére.
A Politico szerint Kaili ügyvédje hangsúlyozta a pontos beszámoló szükségességét, de nem kívánt bővebben nyilatkozni.
Kaili ügyvédei egyébként jogi kifogással éltek az ügyel kapcsán, azt állítva, hogy a belga hatóságok helytelenül jártak el a bizonyítékgyűjtési folyamat során és belső vizsgálatot kezdeményeztek, amely folyamatban van.
A Politico teljes cikkét a vallomásokról ide kattintva olvashatja.
Forrás:Mandiner