A labda Moszkva térfelén van, hogy elfogadja-e a harmincnapos tűzszüneti javaslatot, amivel bizonyíthatja, komolyan akarja-e a békét Ukrajnában – közölte az MTI Friedrich Merz német kancellár kijelentését. Merz a megválasztását követő első brüsszeli útjának délutánján Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést. Sajtótájékoztatóján a német kancellár kijelentette: Oroszország háborúja Ukrajna ellen frontális támadást jelent nemcsak a területi egysége, hanem Európa 1990 utáni teljes politikai rendje ellen.
Az első szavazáson elbukó, aztán a kancellári székbe éppen bekúszó német politikus azt mondta, támogatja és esélyét látja, hogy a felek egy 30 napos tűzszünetben állapodjanak meg. – A labda most Moszkva térfelén van. Ott dől el, hogy van-e esély egy hosszabb tűzszünetet létrejöttére, ami lehetőséget teremthet a tartós ukrajnai békéről szóló tárgyalásoknak is – mondta.
A német kancellár arra hívta fel a figyelmet, hogy a szövetségeseknek dönteniük kell a NATO védelmi képességének növeléséről, ami – szavai szerint – a szabadságról, a békéről és a biztonságról szól. – Nemcsak több pénzről van szó, hanem a hatékonyság növeléséről is – hangsúlyozta.
Közölte, noha Németország eddig is jelentősen hozzájárult a szövetségesek biztonságához, még többet kell tennie.
– Az új német kormány úgy döntött, hogy az ukrajnai háborútól függetlenül növelni fogja védelmi erőfeszítéseit a védelmi finanszírozások lehetőségeinek bővítésével – közölte. A német kancellár végezetül azt mondta: most reményteljesebb a NATO jövőjét illetően, mint három hónappal ezelőtt. Ami megváltozott, az az, hogy a közelgő hágai NATO-csúcs alkalmával remény van egy közös jövőstratéga kidolgozására Amerikával, ugyanis – mint kiemelte – az Egyesült Államok „nélkülözhetetlen” Európa biztonsága szempontjából.
Hogy mi a baj Merz nyilatkozatával? Hát az, hogy hazudik. A labda ugyanis éppen hogy Zelenszkij-ék térfelén pattog. Az oroszok megmondták, milyen feltételekkel kötnének békét, csak ezt az ukránok nem hallják meg. Moszkva elvárásai nagyjából így szólnak: Kijev nem lehet a NATO tagja, nem állomásozhatnak külföldi csapatok Ukrajnában, és nemzetközileg el kell ismerni orosznak a Krímet és a négy annektált megyét.
Ezek jelentik az alapot, és ezek után lehet a részletkérdésekről tárgyalni. Az oroszok feltételei tiszták és világosak. Ha ezeket az ukránok elfogadják, akkor indulhatnak az egyeztetések, ha nem hajlandóak engedni, akkor Putyin csapatai mennek tovább. Ebben az esetben az lehet a vége, hogy az oroszok újabb megyékbe törnek be. Az idő nem Ukrajnának dolgozik, úgy hiszem! Merz pedig hiába játssza a hülyét…