2025.május 3.
Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Hírek 🔊

Mi történik, ha a DNS-ünk a hackerek kezébe kerül?

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Az emberi DNS, amely életünk alapvető kódját tartalmazza, ma már nem csak biológiai, hanem digitális fenyegetésekkel is szembenéz. Egy úttörő tanulmány, amelyet az IEEE Access folyóiratban publikáltak, riasztó figyelmeztetést ad: a DNS-hackelés a kiberhadviselés következő nagy csataterévé válhat.

A kutatók szerint a következő generációs szekvenálási technológiák (NGS) kritikus biztonsági réseket tartalmaznak, amelyek lehetővé tehetik a személyes genetikai adatok ellopását, kémkedést, sőt akár biológiai szabotázst is.

A genomi adatok robbanásszerű növekedése és annak kockázatai

A következő generációs szekvenálás forradalmasította az orvostudományt és a biológiai kutatásokat. Az NGS lehetővé tette a DNS és RNS gyors és költséghatékony szekvenálását, amely világszerte milliók számára tette elérhetővé az ősök kutatását, betegségek diagnosztizálását, rák szűrését és a személyre szabott orvoslást. Azonban a technológia gyors fejlődése messze meghaladta a biztonsági rendszerek kiépítését. Dr. Mahreen-Ul-Hassan, a tanulmány társszerzője és mikrobiológus szerint: “A genomi adatok az egyik legszemélyesebb információk, amelyek léteznek. Ha ezek kompromittálódnak, a következmények messze túlmutatnak egy hagyományos adatvédelmi incidensen.

A tanulmány részletesen elemzi az NGS teljes folyamatát – a nyers adatgenerálástól és mintaelőkészítéstől kezdve a felhőalapú elemzésig és adatértelmezésig -, feltárva számos új, a szekvenálási folyamatra jellemző sebezhetőséget. A kutatók szerint a genomi adatok egyedülállóak: állandóak és mélyen személyesek. Míg egy ellopott hitelkártyát ki lehet cserélni, a DNS-adatok kiszivárgása visszafordíthatatlan. Ha egyszer kikerül, örökre kint marad.

DNS-hackelés: Amikor a biológia találkozik a kiberbűnözéssel

A tanulmány egyik legmegdöbbentőbb megállapítása a DNS-hackelés lehetősége, amelynek során a DNS-t magát használják fel rosszindulatú kódok szállítására. Egy korábbi kísérletben tudósok bebizonyították, hogy elméletileg lehetséges kártékony szoftvert kódolni szintetikus DNS-be. Amikor ezt a biológiai mintát szekvenálják, a digitális kimenet olyan adatokat hoz létre, amelyek kiaknázhatják a bioinformatikai szoftverek sebezhetőségeit, lehetővé téve a támadók számára, hogy hozzáférjenek a szekvenáló számítógéphez.

Ez nem csak elmélet: a Washingtoni Egyetem kutatói sikeresen demonstrálták ezt a fajta támadást, ezzel először használva DNS-t egy számítógépes rendszer feltörésére. Az ilyen támadás következményei súlyosak lehetnek: egy rosszindulatú DNS-szál megzavarhatja egy laboratórium szekvenálási folyamatát, vagy akár egy kórház genomi adatbázisát is veszélyeztetheti.

Az anonimitás illúziója: Az újbóli azonosítás veszélyei

Egy másik jelentős kockázat az úgynevezett anonim genomi adatok újbóli azonosítása. Még ha a neveket eltávolítják is, a DNS-minták – különösen azok, amelyek rövid tandem ismétléseket (STR-eket) tartalmaznak – összekapcsolhatók nyilvános genealógiai adatbázisokkal, például családfakutatási platformokkal, hogy következtessenek vezetéknevekre és más azonosító információkra. Ha ezeket az adatokat nyilvánosan elérhető demográfiai információkkal, például életkorral vagy irányítószámmal kombinálják, az egyének azonosítása gyakran lehetséges. Egy példa erre a Personal Genome Project, ahol a résztvevők 84-97%-át sikerült újból azonosítani ilyen módszerekkel. Az ilyen típusú adatvédelmi incidensek nemcsak a magánéletet sértik, hanem zsarolás, diszkrimináció vagy orvosi csalás kockázatát is magukban hordozzák.

Mesterséges intelligencia: Barát vagy ellenség?

A tanulmány arra is figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligencia (MI) megjelenése tovább súlyosbíthatja ezeket a kockázatokat. Az MI képes összetett tudáshiányokat áthidalni, és a támadók használhatják arra is, hogy célzott támadási stratégiákat dolgozzanak ki a bioinformatikai rendszerek sebezhetőségeinek kihasználására. Az MI segítségével rosszindulatú kódokat generálhatnak, manipulálhatják a DNS-szintézis rendeléseket, vagy olyan egyedi kártékony szoftvereket tervezhetnek, amelyek a genomi adatok elemzésére szolgáló számítási eszközöket célozzák.

Dr. Nasreen Anjum, a tanulmány vezető szerzője és a Portsmouthi Egyetem Számítástechnikai Iskolájának kutatója hangsúlyozta: “A kiber-bio biztonság az egyik legelhanyagoltabb és legkevésbé értett kutatási terület, ami kritikus rést hagy a globális biobiztonságban. Sürgős kutatásra és együttműködésre van szükség annak érdekében, hogy ez a hatalmas technológia biztonságos maradjon.

Valós példák és a sebezhetőség bizonyítékai

A tanulmány valós eseteket is említ, amelyek alátámasztják a fenyegetések súlyosságát. 2024-ben az amerikai Octapharma Plasma ransomware támadás áldozata lett, amely érzékeny személyes adatok kiszivárgásához vezetett. Hasonlóképpen, a japán Eisai gyógyszeripari cég jelentős logisztikai és termelési késéseket szenvedett el egy kibertámadás miatt. Bár ezek az esetek nem közvetlenül a szekvenálási adatokra vagy a DNS-hackelésre irányultak, rávilágítanak arra, hogy a biotech és egészségügyi infrastruktúrák mennyire sebezhetők a digitális támadásokkal szemben. Ahogy az NGS egyre inkább beépül a klinikai gyakorlatba és a közegészségügyi rendszerekbe, az ilyen platformok közvetlen célponttá válhatnak.

Egy új kiber-bio biztonsági keretrendszer

A tanulmány egyik legfontosabb hozzájárulása egy új kiber-bio biztonsági taxonómia bevezetése, amelyet kifejezetten az NGS-re terveztek. Ez a keretrendszer a hagyományos kiberbiztonsági modellektől eltérően a biológiai területre is kiterjed, és azonosítja a fenyegetési vektorokat az NGS-munkafolyamat minden szakaszában. Ezek közé tartoznak a szintetikus DNS-alapú kártékony támadások, a minta-multiplexálás kihasználása, a szekvenálási munkafolyamatok ellenséges manipulálása, valamint az úgynevezett következtetési támadások, amelyek a genomi kapcsolati egyensúlyhiányt használják ki az egészségügyi állapotok előrejelzésére részleges DNS-szekvenciák alapján.

Minden egyes fázis egyedi kockázatokat rejt. A kezdeti mintavételi szakaszban, ahol a DNS-t például vérből vagy szövetből nyerik ki, az újbóli azonosítási támadások vagy a biológiai anyag fizikai ellopása jelenthet veszélyt. Még a kézi mintakezelési eljárások sem immunisak: egy belső szereplő által elkövetett minta manipulációja az egész szekvenálási folyamatot meghamisíthatja, ami veszélyes vagy félrevezető következtetésekhez vezethet klinikai vagy igazságügyi kontextusban.

Ajánlások a jövőre nézve

A kutatók számos ajánlást fogalmaznak meg a DNS-hackelés kockázatainak csökkentésére. Javasolják biztonságos szekvenálási protokollok kidolgozását, robusztus hozzáférés-ellenőrzéseket és kötelező titkosítást az NGS-munkafolyamat minden lépésében. A laboratóriumoknak többtényezős hitelesítést kellene alkalmazniuk minden adat-hozzáférési ponton, és rendszeresen auditálniuk kellene a szekvenáló berendezések szoftvereit és firmware-ét. A nyílt hozzáférésű genetikai adatbázisokat erős jelszópolitikákkal, kétfaktoros hitelesítéssel és szigorúbb felhasználói ellenőrzési protokollokkal kell védeni.

A kutatók emellett az MI-alapú anomáliaészlelő rendszerek bevezetését szorgalmazzák, amelyek képesek észlelni a szekvenálási munkafolyamatokban jelentkező szokatlan mintázatokat, amelyek potenciális DNS-hackelésre utalhatnak. Az interdiszciplináris együttműködés is kulcsfontosságú: a kiberbiztonsági szakemberek és a biotechnológusok közötti szakadék áthidalása nélkülözhetetlen a rugalmas genomi ökoszisztémák kiépítéséhez.

Etikai és társadalmi kihívások

A technikai kérdéseken túl a tanulmány szélesebb etikai aggodalmakat is felvet. Ahogy a genomi adatok a személyre szabott orvoslás középpontjába kerülnek, a visszaélések és a rosszindulatú felhasználás lehetősége nő. A genetikai diszkrimináció, a kényszerítés és az adatkihasználás már nem csupán elméleti kockázatok. Erős védelmi rendszerek hiányában a genomi kutatásokba vetett közbizalom meginoghat, ami évekre visszavetheti a tudományos előrehaladást.

A cselekvés ideje most van

A tanulmány egyértelmű üzenetet közvetít: a genomi adatok védelme nem csupán technikai kihívás, hanem a közegészségügy, a kutatási integritás és a nemzetbiztonság kérdése is. Ahogy a szekvenálási költségek csökkennek és a technológia egyre hozzáférhetőbbé válik, a kockázatok csak nőni fognak. Dr. Anjum szavaival: “A munkánk egy ébresztő. A genomi adatok védelme nem csak a titkosításról szól – arról, hogy olyan támadásokra készüljünk fel, amelyek még nem léteznek.

A DNS-hackelés fenyegetése valóságos, és a tét hatalmas. A tudományos közösség, a politikai döntéshozók és a technológiai szektor összefogására van szükség ahhoz, hogy a precíziós orvoslás jövője biztonságos legyen. Csak így biztosíthatjuk, hogy a genomi forradalom az emberiség javát szolgálja, és ne váljon a kiberbűnözés új eszközévé. (2)

Mi a reakciód?
👍tetszik
1
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
2
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
1
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához