Meg sem nyerte még Rafal Trzaskowski a lengyel elnökválasztást, máris haptákba vágta magát Donald Tusk. A lengyel miniszterelnök ugyanis kijelentette, több kormánytag is távozik a szivárványkoalíciójából – hogy aztán a három ukránbarát politikus a várakozásnak megfelelően Trzaskowski leendő elnöki hivatalában kössenek ki. Pont akkor, amikor az ukránok nyomást helyeznek a lengyelekre, miszerint “nem elég ukránbarát” Varsó főpolgármestere. Tusk pedig azonnal cselekedett.
Alig telt néhány nap, hogy Donald Tusk embere, Rafal Trzaskowski a vártnál szorosabb csatában verte meg ellenfelét, Karol Nawrockit a lengyel elnökválasztáson, máris nagy átalakításokra kell számítanunk a szivárványkoalícióban.
“Kisebb létszámú, de mindenki számára jó arányú, sokkal hatékonyabb kabinetet szeretnék alakítani. Nem mindenkinek van oka örömre”
– mondta a lengyel kormányfő egy újságírói kérdésre válaszolva. Azaz amennyiben a június elsején megrendezendő második fordulót is Varsó főpolgármestere is megnyeri, több politikus is távozik a kormányból, amely a koalíciós szerződés újratárgyalását vonja maga után.
A Rzeczpospolita meg is nevesítette a távozókat, vagyis könnyes búcsút vehetünk Barbara Nowacka nemzeti oktatási minisztertől, Sławomir Nitras sportminisztertől és Cezary Tomczyk nemzetvédelmi miniszterhelyettestől. Aggodalomra azonban semmi ok, nem kizárt, hogy felfelé buknak: egyenesen az Elnöki Kancellária hivatalába.
Tusk ugyan már februárban jelezte, hogy lesz változás a kormányban, ugyanakkor különösen érdekes, hogy nem Trzaskowski esetleges elnökválasztása után válik ismét aktuálissá a kérdés, hanem egy Rzeczpospolita-cikket követően. Ebből mint kiderült, az ukrán média különösen figyeli a lengyel elnökválasztást, és aggodalommal tölti el az újságírókat: mennyire lesz az új elnök eléggé ukránbarát?
Varsó Karácsonygergelyéről ugyanis azt beszélik, sokkal kevésbé ukrán-párti, mint amilyen Andrzej Duda volt elnökként.
„Trzaskowskiból »ukránbarát« elnök lesz? Legutóbbi kijelentései arra utalnak, hogy ez egyáltalán nem így van. Már most magabiztosan megjósolhatjuk, hogy véget érnek azok az idők, amikor a lengyel elnök lobbistaként és Ukrajna »szószólójaként« viselkedett – ahogyan az Andrzej Duda és elődei esetében is történt”
– érvel Jurij Pancsenko, az Europejskie Prawda, az Ukraińska Prawda európai szerkesztőségének munkatársa.
Igaz, Pancsenko Nawrockit is olyan politikusként jellemezte, aki ellenzi Ukrajna EU- és NATO-integrációját. Majd arról panaszkodott, hogy az ukránbarát álláspontot ezeken a választásokon csak olyan politikusok képviselték, akiknek “nincs esélyük” a második fordulóba jutásra, megemlítve Szymon Hołowniát és Magdalena Biejatot.
„Az eredménytől függetlenül a lengyelországi elnökválasztás jól mutatja, hogy Kijev és Varsó kapcsolata nem a legjobb időket éli”
– aggódott az ukrán újságíró.
A lengyel lapnak pedig egy Volodimir Fesenko nevű politológus adott interjút, amelyben megerősítette, hogy Pancsenkóhoz hasonló vélemények dominálnak az úgynevezett „kijevi szakértők” körében.
„Sajnos a Lengyelországgal való kapcsolatunk meg fog változni. Függetlenül attól, hogy ki lesz az elnök, a kapcsolataink már nem lesznek olyan szorosak és partnerségen alapulóak, mint eddig voltak. Sokkal bonyolultabbak lesznek”
– mondta Fesenko.
Az egyre aggódóbb ukrán hangokat követően pedig felpezsdült Tusk hivatala. A kormányából távozó, s minden bizonnyal az elnöki hivatalba átköltöző politikusok gyakorlatilag egytől egyig ukránbarátnak számítanak. Ha a különböző megnyilatkozásokat vizsgáljuk, nem véletlenül.
Barbara Nowacka például márciusban kijelentette:
“Lengyelország biztonságát az garantálja, ha olyan Ukrajna lesz a továbbiakban is, amely erős és ellenáll Putyinnak.”
De a következő megszólalás is az ő nevéhez köthető, aki akkor fakadt ki a Nawrocki mögött álló Jog és Igazságosság (PiS) egyik politikusára, Przemysław Czarnek-re, amikor az Zelenszkijt idiótának nevezte a botrányosra sikerült Trump-találkozó után.
„Ha [a PiS politikusai] törődnek Lengyelország érdekeivel, akkor Lengyelország érdekében áll a béke Ukrajna számára kedvező feltételekkel. Zelenszkij elnök megsértése semmilyen módon nem szolgálja Lengyelország érdekeit. Lengyelországnak egyáltalán nem érdeke „Donald Trump” sapkában ugrálni”
– jegyezte meg.
Slawomir Nitras sem különb a leköszönő oktatási miniszternél. Már az elnökválasztási kampányban azzal támadta Karol Nawrocki-t, hogy „biztos Putyin-párti.”
„Karol Nawrocki ismét az orosz dezinformáció híve. Az ukrajnai háború Putyin háborúja! Putyin a hibás, nem Európa!”
– írta az X-oldalán a sportminiszter.
A harmadik távozó kormánytag is kinyilvánította, mekkora szolgálója Ukrajnának, hogy véletlenül se legyenek kétségeink.
„Az a mi létjogosultságunk, hogy Ukrajna oldalán álljunk. Mert vagy Ukrajna egy szuverén ország lesz, amely a Nyugattal lesz összeköttetésben, vagy Oroszországgal fogunk határosodni, nemcsak Königsberggel (Kalinyingráddal), hanem egyszerűen Oroszországgal, egy szárazföldi hadsereggel, amely itt állhat a határainkon”
– fenyegetett az RMF24-nek adott interjújában Cezary Tomczyk nemzetvédelmi miniszterhelyettes.
Jól látható tehát: Tusk és Trzaskowski is mindent megtesz, hogy utóbbi elnökké választása esetén még a gyanúja se vetődjön fel, miszerint kevésbé lennének ukránpártiak a leköszönő Andrzej Dudánál.
Ehhez elég volt egy ukrán aggodalom, hogy a lengyel kabinet működésbe lépjen.