Az Európai Bizottság „stressztesztet” szervez a nagy közösségimédia-platformok számára a közelgő német parlamenti választások előtt; ennek célja ellenőrizni, hogy a platformok felkészültek-e a kockázatok, például a félretájékoztatás vagy rendszereik visszaélésszerű használatának megakadályozására – jelentette be az Európai Bizottság illetékes szóvivője pénteken a brüsszeli testület sajtótájékoztatóján.
Thomas Regnier elmondta, hogy a január 31-re tervezett gyakorlaton a Microsoft, a TikTok, a LinkedIn, a Google, a Snap, a Meta és az X vesz részt.
Mint mondta, a „stresszteszt valójában olyan potenciális forgatókönyveket dolgoz fel, amelyekben a digitális szolgáltatásokról szóló uniós jogszabály (DSA) szerepet kap, és a platformokkal együtt megvizsgálják, hogyan reagálnának ezekre a konkrét forgatókönyvekre”. Hozzátette, hogy a bizottság korábban is, konkrétan az európai parlamenti választások előtt is alkalmazta nagyon sikeresen ezt a gyakorlatot.
Azt is megerősítette, hogy a jövő pénteki tesztet a német hatóságok és német nemzeti telekommunikációs szabályozó ügynökség kérésére végzik.
A szóvivő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a választások nemzeti hatáskörbe tartoznak.
„Az egyetlen dolog, amit a DSA-val teszünk, az, hogy megvizsgáljuk ezeket a rendszereket, hogy felmérik-e és csökkentik-e a potenciális kockázatokat, a választási folyamatokra és a civil diskurzusra vonatkozóan is” – írták.
A DSA uniós jogszabály 2022-ben lépett hatályba, és az a célja hogy szabályozza az online platformok működését az illegális tartalmak eltávolítása, a hirdetések átláthatósága és a felhasználói jogok védelme érdekében. A nagy platformokra szigorúbb kockázatkezelési kötelezettségek hárulnak, hogy megakadályozzák a káros tartalmak, például álhírek és a gyűlöletbeszéd terjedését. A szabályok megsértése esetén a vállalatokra akár éves globális bevételük 6 százalékának megfelelő bírságot is kiszabhatnak.