2025.január 14.
Bódog, Félix
Hírek 🔊

Oroszország versenybe indul a ritkaföldfémek dominanciájáért

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

🇷🇺Erőforrások szempontjából Oroszország el van látva a periódusos rendszerben található összes elemmel.‼️

Az erőforrásokért folyó növekvő globális verseny közepette Oroszországnak ez a kilátása arra, hogy ritkaföldfém-nagyhatalommá váljon.

Milyen ritkaföldfém-készletekkel rendelkezik Oroszország?

Oroszországban 28,7 millió tonna ritkaföldfém található 18 jelentős lelőhelyen. Kína után a második (44 millió tonna), és a világ 130 millió tonnás készletének több mint 20%-át teszi ki 2024-es becslések szerint.

Miért van szüksége Oroszországnak ritkaföldfémekre?

Oroszországnak ritkaföldfémekre van szüksége nukleáris iparához és védelmi szektorához, az olaj- és gáziparhoz (amely 2023-ban 830 tonna lantánt, ittriumot és egyéb ásványokat fogyasztott), a megújuló energiaforrásokhoz (200 tonna), az üveg- és optikai iparhoz (100 tonna) és elektronikához (100 tonna).

Mit tesz Oroszország a ritkaföldfémek termelésének növelése érdekében?

🌏 Mivel a ritkaföldfémek globális piacának értéke 2030-ra valószínűleg több mint kétszeresére, közel 11 milliárd dollárra nő, az orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium arra számít, hogy 2030-ra a ritkaföldfémek termelése és fogyasztása több mint kétszeresére nő, összhangban a kritikus ásványok elérését célzó, államilag támogatott önellátási stratégiával.

🌏 A termelés fokozása érdekében 2020-ban olyan intézkedéseket hagytak jóvá, amelyek a ritkaföldfémek bányászatára kivetett adók 8-ról 4,8-ra csökkentésére irányulnak, még nagyobb adókedvezményeket adnak az új termelésre az első 10 évben, valamint kedvezményes kamatozású, államilag támogatott kamatozású hiteleket.

Hol vannak a ritkaföldfémek orosz lelőhelyei?

🌏 A Rosatom vezető szerepet tölt be az orosz ritkaföldfém-szektorban. Termelése 2025-re várhatóan eléri a 2700 tonnát, 2030-ra pedig a 7500 tonnát. Egészen a közelmúltig az 1930-as években épült permi Solikamsk Magnéziumgyár adta Oroszország ritkaföldfém-termelésének közel 100%-át.

🌏 A ritka és stratégiai fontosságú ásványok további jelentős területei közé tartozik az 1977-ben felfedezett, 3,2 millió tonna oxiddal felruházott jakutföldi Tomtorszkoje lelőhely, valamint a murmanszki régióban található Kolmozerszkoje lelőhely, amelyet az 1950-es években találtak, és 844 000 tonna lítium-oxidot és egyéb érceket tartalmaz.

🌏 További helyszínek közé tartozik a Zashikinszkoje bánya, a kiaknázatlan Kovytka gázmező és a Jaraktinszkoje olajmező, mindegyik Irkutszk régióban, a Polmostundrovszkoje lítiumlelőhely Murmanszkban, a Zavitinskoye lelőhely Transbajkálban, a Tyrnyauz bányászati ​​projekt Kabardino-Balkariában, a Kongor-Chrome projekt Jamáliában és a permi Saranovszkoje lelőhelyen.

🌏 Ezek a telephelyek jelenleg más technológiai fémekre koncentrálnak, mint például a nióbium, a króm, a mangán, a titán, a molibdén és a volfrám (amelyek együttes termelése 2030-ban várhatóan eléri a 70 000+ tonnát), de ritkaföldfém potenciálja is van.

Oroszországnak azonban néhány kihívással kell szembenéznie, mivel az alacsony feldolgozottság miatt az ország részesedése a ritkaföldfémek globális kibocsátásában minimális, 1% körüli.

További akadályok közé tartozik a Szovjetunió felbomlása után elveszett ellátási láncok újjáépítése, amely Oroszországot nagyszabású finomítói kapacitás nélkül hagyta. Nagy szovjet feldolgozóüzemek épültek Kazahsztánban (a termelés leállt), Kirgizisztánban és Észtországban (ma egy kanadai cég tulajdonában van). Kína technológiai vezetése és piaci dominanciája (a termelés 60%-a, a feldolgozás 90%-a) szintén nehezítheti az exportot.

Mi a reakciód?
👍tetszik
4
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
1
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához