2025.február 7.
Tódor, Rómeó, Richárd
Hírek 🔊

Pressman pénzosztó embere egy éve még az USAID adminisztrátorával tárgyalt

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Polyák Gábor, a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője az egyeztetésen kiemelte, azzal, hogy vezető külföldi politikusok rendszeresen nyilatkoznak a magyar független médiának, megnyugtatják a kormánykritikusokat, hogy „nincsenek egyedül”.

Mint várható volt, Donald Trump január végi hivatalba lépése alaposan felforgatta az amerikai és a világpolitikát egyaránt. Az USA 47. elnöke a teljes amerikai segélyezéspolitika átalakítását tűzte ki célul.

Ezért az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) működésének felülvizsgálatára külügyminisztere, Marco Rubio Pete Maroccót, a tárca segélyezési politikáért felelős vezető tisztségviselőjét bízta meg. Közben Trump egy rendelettel felfüggesztette a kifizetéseket három hónapra.

Az elmúlt napok egyik legnagyobb, Magyarországot is érintő bejelentése az volt, hogy az amerikai fejlesztéspolitikai felülvizsgálatának munkájába amerikai részről meghívták a magyar kormány képviselőjét. Erről Azbej Tristan, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára helyi idő szerint csütörtökön Washingtonban.

Az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkár az MTI-nek adott interjúban elmondta, hogy az új amerikai adminisztráció ígéretet tett arra, hogy leállítják azokat a támogatási programokat, amelyekkel az elmúlt években magyarországi belügyekbe próbáltak beavatkozni.

Marocco elmondása szerint az előző, 

Joe Biden elnök vezette adminisztráció idején 7,4 millió dollárral támogatták amerikai közpénzből a különböző magyar ellenzéki pártok kampányait és a migrációs törekvéseket.

A Mandiner is terjedelmes összeállítást közölt arról, hogy ki mennyi pénzt kapott Magyarországon az amerikai kormánytól. Cikkünket a témában ITT olvashatja.

A USAID évente mintegy 40 milliárd dollárból gazdálkodó szövetségi szervezetként került a külügyminisztérium fennhatósága alá, és előzetesen minden támogatási programjának működését felfüggesztették, kivétel a humanitárius sürgős segítségnyújtásra vonatkozó tevékenységet. 

Pórul jártak a Pressman-árvák

Ahogy arról korábban beszámoltunk, magyarországi civil szervezetek és a baloldali sajtó is pórul járt azzal, hogy Donald Trump hivatalba lépését követően 90 napra felfüggesztette a külföldi pénzügyi támogatásokat.

A döntés összesen 173 millió forintnyi támogatást érint. 

A támogatási listából kiderül, hogy a 444.hu több mint 8 millió, a G7 és a Jelen egyaránt 7-7 millió, a Klubrádió és a Magyar Hang pedig fejenként több mint 10 millió forint támogatástól esik el. A Tilos Rádió is elveszít több mint 7 millió forintnyi forrást – egyelőre nem lehet tudni, hogy ez az összeg csak átmenetileg, vagy véglegesen nem lesz elérhető.

A civil szervezetek közül a botrányba keveredett Transparency International Magyarország pedig több mint 7 millió, a Roma Sajtóközpont pedig 5 millió forint támogatástól esik el.

Pedig még december elején úgy tűnt, hogy a 2026-os választás előtt kap egy utolsó „dollárfröccsöt” az ellenzéki sajtó. A mertek.eu oldalról kiderült, hogy a Mérték Médiaelemző Műhely és az Ökotárs Alapítvány az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetsége forrásainak felhasználásával októberben hirdetett pályázatot a „sajtószabadság védelme és erősítése” érdekében, két témakörben. A pályázók között eredményt is hirdettek, de az amerikai elnök döntését követően a HVG információi szerint e-mailben értesítették a Szabad Média Pályázat nyerteseit, hogy 

a támogatási programot érintő felfüggesztés miatt nem kerülhet sor a források folyósítására. 

Ezt az Ökotárs és az Átlátszó is megerősítette, ahogy Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemző Műhely munkatársa is.

Személyes egyeztetésen vett részt az Orbán Balázs doktori vizsgáját támadó ELTE-s docens

A pénzosztásban résztvevő Mérték Médiaelemző Műhely vezetője, az ELTE egyik docense, az a Polyák Gábor, erkölcsi és nem szakmai okokra hivatkozva támadta Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját a doktori vizsgája miatt. Szavait pedig olyan sajtóorgánumok visszhangozták, mint a 444 vagy a Telex, akik az elmúlt években jócskán részesültek az amerikai támogatásból.

Polyák mintegy egy éve LinkedIn oldalán arról is beszámolt, hogy „nagyszerű beszélgetést” folytatott az USAID adminisztrátorával, Samantha Powerral.  A találkozón természetesen jelen volt az egykori amerikai nagykövet, David Pressman is. A magára az egykori diplomata pénzosztó embereként hivatkozó docens bejegyzésében arra is kitért, hogy az egyeztetésen három pontot emelt ki. 

„1. Az EU továbbra sem kínál valódi megoldást a médiaszabadság területén; a médiaszabadság egyáltalán nem szempont a pénzügyi szankciókkal járó eljárásokban;

2. Minden támogatás elsődleges célja jelenleg a megmaradt autonóm szerkesztőségek és civil szervezetek életben tartása, utolsó szigeteink védelme.

 3. Vezető külföldi politikusok rendszeresen nyilatkoznak a magyar független médiának, megnyugtatva a kormánykritikusokat, hogy nincsenek egyedül”

– írta Polyák Gábor.

Mandiner

Mi a reakciód?
👍tetszik
2
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
1
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához