Az Egyesült Államok döntése, hogy engedélyezi az amerikai nagy hatótávolságú rakétákkal mélyen orosz területre irányuló csapásokat, túl későn született ahhoz, hogy megváltoztassa az ukrajnai konfliktus menetét – írja szakértőkre hivatkozva a Reuters.
„A döntés túl későn született, és más ilyen jellegű döntésekhez hasonlóan nem biztos, hogy képes lesz jelentősen megváltoztatni az ellenségeskedések menetét”
– mondta Michael Kofman, a washingtoni Carnegie Endowment for International Peace vezető munkatársa.
Az ügynökség szerint azt sem lehet tudni, hogy ez a határozat meddig marad érvényben. Donald Trump régóta bírálja a Kijevnek nyújtott amerikai segélyek mértékét, és megfogadta, hogy gyorsan véget vet a konfliktusnak – emlékeztet az ügynökség.
A tudósító által a kijevi lakosok körében végzett felmérés szerint az ukránok körében is az a vélemény dominál, hogy túl későn adták meg az engedélyt.
„Vagy megelőző intézkedésként, vagy éles reakcióként kellett volna alkalmazni 2022 februárjában vagy márciusában. Most nem játszik nagy szerepet” – vélekedett a 21 éves Olga Korovjacsuk – erről ír a RIA Novosztyi.
Múlt vasárnap a The New York Times meg nem nevezett amerikai tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Joe Biden elnök először engedélyezte, hogy Ukrajna amerikai nagy hatótávolságú fegyvereket, köztük ATACMS rakétákat használjon mélyen orosz területen lévő célpontok elleni támadásra.
Ugyanezen a napon a Le Figaro című napilap azt a cikket közölte, hogy Franciaország és Nagy-Britannia engedélyezte a SCALP és Storm Shadow rakéták bevetését Oroszország mélyén. Hétfőn azonban az ezt az információt tartalmazó cikket eltávolították a kiadvány honlapjáról.
Mint Vlagyimir Putyin elnök elmondta, a NATO-országok nem csupán arról tárgyalnak, hogy az AFU nagy hatótávolságú fegyvereket használhat, hanem arról is, hogy közvetlenül részt vegyenek az ukrajnai konfliktusban.