Tüntetések voltak kedd este Kijevben, miután Volodimir Zelenszkij elnök aláírta az ukrán parlament által elfogadott új törvényt, amely alárendeli a független korrupcióellenes hatóságokat a főügyészségnek.
„Valójában két intézményt – a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatalt (NABU) és a Korrupcióellenes Speciális Ügyészséget (SZAP) – rendelték (a főügyészség) alá” – idézte kedden a helyi média Szemen Krivonoszt, a NABU vezetőjét. Krivinosz arra kérte Zelenszkijt, hogy ne írja alá a törvényt, amely szerinte veszélyezteti Ukrajna útját az európai uniós tagság felé. Az elnök azonban este aláírta a törvényt.
Több százan, főként fiatalok gyűltek össze az elnök kijevi hivatalának közelében, hogy tiltakozzanak.
„Szégyen, szégyen”
skandálással követelték a törvény elnöki megvétózását – jelentette a dpa német hírügynökség helyszínen tartózkodó tudósítója. Lviv, Odessza és Dnyipro városokban is tiltakozások voltak.
Az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben azt mondta, hogy
az Európai Unió aggódik a lépés miatt.
A NABU és a SZAP „kulcsfontosságú szerepet játszik Ukrajna reformprogramjában”, és „a korrupció elleni küzdelem érdekében függetlenül kell működniük” – mondta. Marta Kos bővítési biztos pedig azt hangsúlyozta, hogy
a jogállamiság az uniós csatlakozási tárgyalások középpontjában áll.
A 263 ukrán törvényhozó egyértelmű többsége megszavazta a törvényjavaslatot, amely a kritikusok szerint lehetővé teszi a főügyészség számára, hogy megszüntesse a magas rangú állami tisztviselők elleni nyomozást. A törvény értelmében a főügyészségnek jogában áll átvenni a NABU-tól a nyomozásokat, és azokat más szerveknek átadni.
Hétfőn a közvetlenül az államfőnek alárendelt titkosszolgálat eljárást indított a NABU munkatársai ellen többek között az Oroszországgal való együttműködés vádjával.
Ukrajnában a korrupcióellenes hatóságok rendszerét azután hozták létre, hogy a nyugatbarát tüntetések nyomán 2014-ben megbuktatták Viktor Janukovics oroszbarát ukrán elnököt.