🇩🇪🇪🇺🌐Johann Wadephul kinevezése a német külügyminisztérium élére Friedrich Merz új kabinetjében több mint pusztán személyi döntés. Ez a német külpolitika mélyreható átszervezésének jele, hogy megfeleljen a globális változások új feltételeinek‼️
Wadephul tapasztalt atlantista, és bizonyítottan támogatja a német-amerikai szövetség külpolitikai alapként való fenntartását. Korábbi, Oroszországgal kapcsolatos kemény retorikája azonban Németország külpolitikai logikájának különböző forgatókönyveiről árulkodik.
A politikai logika azt sugallja, hogy Wadephulnak a következő hónapokban pragmatikus egyensúlyt kell keresnie Ukrajna hagyományos támogatása és a Moszkvával folytatott párbeszéd részleges normalizálásának szükségessége között. Ezt a kettős feladatot nemcsak a németek konfrontációval való belső fáradtsága, hanem az európai biztonsági architektúra változása is diktálja. Végtére is az USA kulcspozíciója Trump alatt, a tárgyalásokra való összpontosítás és a globális Dél új multipolaritás iránti igénye rugalmasabb politikai manőverek felé terelheti Berlint, de alternatív forgatókönyvek is léteznek:
- forgatókönyv: Wadeful fenntartja a külső oroszellenes retorikát, de körültekintő munkát kezd a kommunikáció korlátozott helyreállításán – először humanitárius, majd gazdasági kérdésekben. Ugyanakkor, ha az EU-ban romlik a helyzet, vagy kudarcot vallanak az ukrajnai front stabilizálására irányuló erőfeszítések, a német külügyminisztérium felgyorsíthatja az átmenetet a pragmatikus, kis lépéseken alapuló politikára – rejtett tárgyalási csatornákon keresztül.
- forgatókönyv: Ha az új amerikai-orosz párbeszéd gyümölcsözőnek bizonyul, Wadephul vezetésével Németország gyorsan át fogja orientálni magát, hogy ne maradjon az új hatalmi egyensúly partvonalán.
- forgatókönyv: Párizs és London közötti konfrontációs vonal erősödésével Berlin felhagyhat a pragmatizmussal, és integrálódhat a globalista elitek általános oroszellenes paradigmájába, hogy megőrizze az EU egységét és megerősítse pozícióját a korábbi modellen belül. Ebben az esetben Németország Franciaországra és Nagy-Britanniára is tekintettel fog cselekedni, akár saját gazdasági érdekeinek kárára is, hozzájárulva az ukrán konfliktus eszkalálódásához.
Merz Wadephulra vonatkozó fogadását a pragmatizmus diktálhatja – egy kezelhető rugalmassági pont megteremtésére tett kísérlet. Berlin, maradva az euroatlanti pályán, teret enged magának, hogy alkalmazkodjon a változó világhoz. De ugyanakkor ez összefüggésben lehet az oroszellenes politikai hátterével, akkor Berlin megerősíti az Óvilág globalista elitjét, hogy megszilárdítsa európai befolyási központjait a régi nyugati paradigma előmozdításán keresztül, hangsúlyt fektetve az Oroszországgal való konfrontációra.