2024.december 27.
János, Teodor
Hírek 🔊

A Financial Times cinikus magyarázatot adott arra, miért nem segít Magyarországon az Európai Unió

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat
[object Object]

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Tizenegy ország képviselői közül senki sem állt hazánk oldalára.

Magyarország és Szlovákia mentességet kapott az orosz olajimport uniós szintű tilalma alól Moszkva ukrajnai inváziója után – emlékeztetett a Financial Times.

A két ország szerint azonban Kijev közelmúltbeli döntése, amely szerint leállítja a Lukoil termékek Oroszországból a Barátság vezetéken keresztül történő tranzitját, csökkentheti a szállítást. A páros levélben fordult az EU kereskedelempolitikájával foglalkozó Európai Bizottsághoz, és kérte, hogy kezdjen konzultációt az Ukrajnával kötött kereskedelmi megállapodás alapján.

Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa azonban a Financial Timesnak azt mondta, Brüsszelnek több időre lesz szüksége a bizonyítékok összegyűjtésére és a jogi helyzet felmérésére.

A tagállamok kereskedelmi tisztségviselőinek szerdai találkozóján 11 ország avatkozott be álláspontja alátámasztására, és egyik sem állt Budapest és Pozsony oldalára

– mondta el három diplomata az FT-nek.

Az egyik szerint az ukrán kereskedelmi megállapodás tartalmazott egy biztonsági záradékot, amely lehetővé teheti az ellátás megszakítását. A lap szerint a kérelem időzítése különösen ironikus, tekintve, hogy Orbán Viktor az elmúlt hetekben mélyen felbosszantotta EU-partnereinek és a bizottságnak a többségét azzal, hogy egyoldalúan lobbizott ukrajnai béketervéért oroszországi és kínai látogatásai során.

Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy más orosz cégeknek köszönhetően ugyanannyi olaj áramlik át a vezetéken, mint korábban.

Az orosz olaj az egyetlen szlovákiai finomító bevitelének 35-40 százalékát teszi ki. Az ebből az olajból készült termékeket Ukrajnába és Csehországba is exportálják egy másik, december 5-ig biztosított mentesség keretében. Ha Szlovákia nem tud Oroszországból importálni, „a hatás óriási lenne” – mondta egy uniós diplomata.

Peter Pellegrini szlovák elnök kijelentette, hogy „kénytelen lesz reagálni”, amennyiben Ukrajna nem változtat a Lukoillal kapcsolatos álláspontján. Pellegrini hozzátette, hogy Szlovákia segíti Ukrajnát gáztartalékokkal és áramellátással. Magyarország szóvivői nem kívántak nyilatkozni. Az Ukrajnán áthaladó Lukoil készletek az ország olajimportjának mintegy 25-30 százalékát teszik ki.

A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.

Mi a reakciód?
👍tetszik
1
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
18
😡dühítő
😂vicces
1
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek