Washington most hivatalosan is megerősítette a sajtóhíreket a politikai fordulatról, amely lehetővé teszi, hogy Ukrajna az Egyesült Államok által szállított ATACMS rakétákkal csapást mérjen Oroszországon belül.
A hónap elején több médiaorgánum is beszámolt az engedélyről. Miközben Joe Biden amerikai elnök és kormánya hallgatott, Kijev múlt hétfőn ATACMS lövedékek sorozatát lőtte ki az oroszországi Brjanszki területre.
„Képesek az ATACMS-t azonnali védekezésre használni” – mondta John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője hétfőn a Fehér Házban tartott tájékoztatón újságíróknak.
„Megváltoztattuk az útmutatást, és útmutatást adtunk nekik, hogy használhatják ezeket az eszközöket az ilyen típusú célpontok elleni támadásra” – mondta Kirby, utalva az ukrán támadásokra »Kurszkban és környékén«.
Az Egyesült Államok és szövetségesei 2022 óta egyre nagyobb teljesítményű fegyverrendszereket biztosítanak Kijevnek, miközben ismételgetik, hogy ez nem teszi őket az orosz-ukrán konfliktus részesévé.
Szeptemberben Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy a nagy hatótávolságú fegyverek ukrajnai használata megváltoztatja az ellenségeskedések jellegét, és a NATO-t közvetlen részesévé teszi. Kifejtette, hogy az olyan fegyvereket, mint az ATACMS vagy az Egyesült Királyság által szállított Storm Shadow, a kijevi erők nem tudják bevetni a NATO katonai személyzetének részvétele nélkül.
Moszkva válasza múlt csütörtökön érkezett, amikor egy vadonatúj hiperszonikus ballisztikus rakétát, az Oresnyiket vetették be a dnyipropetrovszki Juzsmasz katonai-ipari komplexum ellen. Putyin ezt az új fegyver „harci tesztjének” nevezte, és azt mondta, hogy az ilyen teszteket a körülményektől függően folytatni fogják.