Az ukrán hadsereg katonái a Krím félsziget 2014-es orosz annexióját követően gyorstalpaló kiképzésben részesültek az amerikai Központi Hírszerzési Ügynökségtől (CIA), melynek során a modern gerillahadviselés alapjait sajátíthatták el. Amerikai tisztviselők szerint a képzés most hasznára válhat Ukrajnának.
A CIA paramilitáris részlegének tisztjei és a Különleges Tevékenységek Osztálya (Special Activities Division) nem sokkal a 2014-es eseményeket követően kezdték meg tevékenységüket a kelet-európai országban. Azt követően, hogy 8 éve márciusban megtartották a krími népszavazást, majd Oroszország magához csatolta a földrajzilag kiemelt szereppel bíró, főként orosz ajkúak lakta félszigetet,
a CIA-kontingens tagjai titokban nekiláttak az ukrán erők kiképzésének.
A gerillataktikák elsajátítását célzó „tanfolyamon” többek között mesterlövészetre, páncéltörő rakéták használatára, illetve az ellenség általi megfigyelés kijátszására oktatták a résztvevőket, számolt be róla a New York Post a Yahoo News szerdai cikkére hivatkozva.
Fél tucat, korábban a hírszerzésnél dolgozó tiszt is megerősítette a hírügynökségnek, hogy a jelenleg is zajló ukrán ellenállásban a kiképzésük nyomait vélik felfedezni. Az egyik szakértő szerint például a mesterlövészek komoly nyomást gyakorolnak az orosz erőkre. Véleménye szerint nagyon kifizetődő volt a CIA által biztosított képzés.
Egy másik volt hírszerző pedig a következőt nyilatkozta a Yahoo News-nak:
„Leginkább az operatív tervezésre igyekeztünk összpontosítani, illetve az igazán kemény katonai készségekre, mint például a nagy hatótávolságú lövészet. Nem csak arra koncentráltunk, hogy elméletben végre tudják hajtani a tanultakat, hanem hogy gyakorlati szituációkban, a harctéren is képesek legyenek alkalmazni ezeket.”
Úgy tűnik, az ukránok megszívlelték a leckét, és azt állítják, hogy a harcok három hete alatt négy magas rangú orosz tábornokot öltek meg a csatatéren.
Az ukrán hadsereg már három hete tartja a frontot Oroszország ellen, ráadásul a sajtóban megjelent információk alapján apróbb sikereket is képesek voltak elkönyvelni, mint például magas rangú orosz tisztek kiiktatását. Korábban több szakértő is felvetette, hogy mindezen sikerekhez hozzájárulhatott egy esetleges amerikai támogatás a háttérben.
Kiemelt képünkön: Ukrán katona áll az ukrán erők által ellenőrzött területen az oroszbarát szeparatisták ellenőrzése alatt álló területtől elválasztó határon a kelet-ukrajnai Szvitlodarszk közelében 2022. február 23-án (Fotó: MTI/AP/Jevhen Maloletka)
Egy válasz
Izgalmas, hogy valóban nem titkolja az USA, hogy ezt a háborút ők akarják. Még büszkék is magukra…!