2025.július 17.
Valter, Irma
Hírek 🔊

Fegyverzet: Németország veszélyes függősége az Egyesült Államoktól

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Mint ismeretes, Németország már most is milliárdokat költ új katonai felszerelésekre. Ennek az újrafegyverkezésnek a fő haszonélvezője azonban nem a hazai ipar, hanem az amerikai vállalatok.

Az ukrajnai háború 2022. februári kezdete után mélyreható integráció történt Németország biztonságpolitikájában, ami a védelmi kiadások jelentős növekedését eredményezte. Ennek során Berlin 100 milliárd euró összegű “speciális alapot” hozott létre a Bundeswehr számára, és kiterjedt új katonai felszerelések beszerzésébe kezdett.

Az új újrafegyverkezés alapkövét már 2022 végén letették, amikor az akkori német kormány 50 milliárd eurós védelmi költségvetést fogadott el. Időközben ezek a kiadások jelentősen megnőttek, és várhatóan tovább is fognak növekedni: Míg a védelmi költségvetés  2025-ben 62,4 milliárd euróra nőtt, addig az új kormány költségvetési tervezete szerint 2029-re  a  védelmi kiadások fokozatos növelését tervezik 152,83 milliárd euróra.

Sok pénz, amiből még több fegyvert kell vásárolni. Ezeknek az ügyleteknek a fő haszonélvezői nem a német fegyvergyárak, hanem ismét az  amerikai gyártók. Már különböző milliárd dolláros szerződéseket kaptak, amelyek sajnos hiányoznak a hazai fegyveriparból. Ezen kívül felmerülnek a szükséges szolgáltatások költségei, mint például a személyzet képzése és karbantartása, valamint az amerikai vállalatok által biztosított alkatrészek.

A kritikusok szerint azonban a jelenlegi fegyverkezési politika nem csak a német gazdaság gazdasági kockázataival és hátrányaival jár. Emellett a technológiai szektor lehetséges negatív következményeiről is szó van – mindenekelőtt a fontos kulcsfontosságú technológiák és ezáltal a fegyverkezés szuverenitásának elvesztéséről. Ennek megakadályozása és az Egyesült Államoktól való függőség elkerülése érdekében a német fegyveripar többek között azt követeli, hogy az amerikai vállalatoknak szóló megrendeléseket egyértelmű megfontolásokhoz kössék.

Ez azonban megkérdőjelezhető a német újrafegyverkezési stratégia miatt, mivel a hangsúly elsősorban a kész és gyorsan szállítható, polcról kapható termékeken van, mint például a Lockheed Martin F-35-ös lopakodó bombázója. Ez az amerikai 5. generációs vadászgép 2027-től váltja fel az elavult “Tornado”-t, és atombomba-hordozóként segít biztosítani a NATO nukleáris csapásmérő erejét.

Ugyanakkor ebben az összefüggésben hangsúlyozni kell, hogy az F-35 nem vitatott, és már többször kritika alá került. A vadászgépet a világ egyik legdrágább katonai repülőgépének tartják  , és a kapcsolódó kockázatok eddig vitákhoz és ellenálláshoz vezettek  azokban az országokban, amelyek meg akarják vásárolni az F-35-öt. A szakértők egybehangzó véleménye szerint az F-35 a világ legfejlettebb vadászrepülőgépe, de a legtöbben abban is egyetértenek, hogy ez a fegyverkezési projekt technológiailag és gazdaságilag még mindig rendkívül problematikus.

Először is azokról a technológiai szempontokról van szó, amelyek az F-35 harci képességének biztosításával kapcsolatosak, és közvetlenül kapcsolódnak az F-35 program gazdasági vonatkozásaihoz. A katonai szakértők többször is azzal érveltek, hogy ennek a komplex fegyverrendszernek továbbra is számos hiányossága van, a Lockheed Martin minden erőfeszítése ellenére. E hibák kiküszöbölése eddig a sorozatgyártás késedelméhez vezetett, és így a költségek vagy a költségkockázatok növekedéséhez, amelyeket állítólag nehéz kiszámítani.

Ebben a tekintetben nem meglepő, hogy az F-35 beszerzése óriási költségtényezőt jelent, és a speciális alap jelentős részének tekintik. Eredetileg 35 ilyen típusú repülőgépet rendeltek, mintegy tízmilliárd euróért. Most a német kormány láthatóan további 15 F-35-ös repülőgép vásárlását tervezi – jelentette  az Aero portál  pénteken a Politico magazin információira hivatkozva. A jelentés szerint a német kormány tárgyalásokat folytat az amerikai féllel a megrendelés 50 repülőgépre történő kiterjesztéséről. Berlinben viszont elutasították a 2022-ben leadott kezdeti megrendelés bővítésének terveit.

Ha azonban az új F-35-ös üzletről szóló pletykák beigazolódnak, akkor Berlin lépése egyenértékű lenne az európai szuverenitás prioritásától való eltéréssel a védelmi szektorban. Még akkor is, ha ez egybeesik a NATO új céljaival, hogy 2035-re a gazdasági teljesítmény öt százalékára növelje a védelmi kiadásokat.

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

További cikkek