A családi gazdaságok ellehetetlenítésével csökkentené a nitrogénkibocsátást a holland kormány. A gazdák szerint a kormány perspektíva nélküli környezetvédelmi politikával a vidéki közösségeket rombolja le. Sok családi gazdaság több generáción át öröklődött, és túlélte a német megszállást, az uniós környezetvédelmi előírásokat ugyanakkor aligha fogja.
A holland állam bejelentette, hogy akár háromezer magántulajdonban lévő gazdaságot bezárásra kényszerít, hogy megfeleljen a nitrogén kibocsátásra vonatkozó uniós előírásoknak – írja a Remix News. A kormány tervei szerint kényszerértékesítés útján venné át a magángazdaságok irányítását, amelynek során a tulajdonosok a gazdaság értékének 120 százalékát kapná meg. Az összeg ugyanakkor még nem végleges.
Christianne van der Wal-Zeggelink, az ország nitrogénpolitikáért felelős minisztere pénteken közölte, hogy a kormány mindenképpen végrehajtja a tervet akkor is, ha a kormányhoz nem érkezik be elég önkéntes felajánlás az értékesítésre. Hozzátéve, hogy
„a kormány nehéz szívvel fogják véghezvinni a kényszer-értékesítést.”
A holland kabinet 24,3 milliárd eurós kártérítést különített el a holland gazdaságok számára,
amelyek közül sok családi gazdaság több generáción át öröklődött, és túlélte a német megszállást, most pedig az uniós környezetvédelmi előírások betartására törekvő holland állam államosítja őket.
A lépésre a holland kormány, az Európai Bizottság és a holland mezőgazdaság között régóta húzódó vita nyomán került sor, amely arról szólt, hogy az ország hogyan fog megfelelni az uniós szabályoknak, amelyek szerint 2030-ig a felére kell csökkenteni a nitrogén-kibocsátást.
A holland gazdák a nyár folyamán országos tiltakozó akciókba kezdtek a holland kormány követeléseire válaszul, és
kevés jel utal arra, hogy az ágazat harc nélkül elfogadná a kötelező értékesítésre vonatkozó tervet.
Sander van Diepen, a holland mezőgazdasági és kertészeti szövetség, az LTO Nederland szóvivője akkor azt mondta:
„Ezek a csökkentések olyan súlyosak, hogy ezek a vidéki közösségek gazdaságilag teljesen tönkremennek.”
A gazdák lobbicsoportja a közelmúltban a kényszerértékesítési politikát kommentálva azt mondta, hogy „a kormányba vetett bizalom hosszú ideje nagyon alacsony”, és azzal vádolta a minisztereket, hogy „perspektíva nélküli környezetvédelmi korlátozásokat dolgoznak ki.”
Forrás:Híradó.hu, Kiemelt kép: Rendőrök állnak tiltakozó gazdák traktorjai mellett Hágában, 2022. szeptember 20-án.