“Generáld meg saját gyerekedet,mint egy karaktert egy számítógépes játékban.” – Egy amerikai startup 50 000 dollárért már elindította ezt a szolgáltatását
💬 Az USA-ban mostantól megrendelheti születendő gyermeke jellemzőit.
Egy amerikai startup 50 000 dollárért felajánlja az IVF-en átesett szülőknek, hogy megválasszák az embrió nemét, az intelligencia szintjét és csökkentsék a betegségek kockázatát. Azaz
“generáld meg saját gyerekedet,mint egy karaktert egy számítógépes játékban.”
A technológiát már 12 páron tesztelték sikeresen – írja a The Guardian.
A céget az erkölcsi elvek és a bioetika megsértésével vádolták, de az ügyfelek beáramlása csak nő.
Mi a véleményed a kulcsrakész gyerekekről? Írd meg hozzászólásban!
👍 : Ez az evolúció következő szakasza.
🥴 : Nem ismert, hogy a genomba való beavatkozás milyen lesz, amikor öregszünk.
😡 : Istent játszani, ez mindig rosszul végződik.
Egy amerikai startup cég felajánlja, hogy segít a tehetős pároknak abban, hogy embrióik IQ-szűrését ellentmondásos technológiával végezzék, amely kérdéseket vet fel a genetikai javítás etikájával kapcsolatban.
A Heliospect Genomicsnevű cég a titkos videofelvételek szerint több mint egy tucat IVF-nek alávetett párral dolgozott együtt.
A felvételeken látható, hogy a cég akár 50 000 dollárért (38 000 font) is eladja szolgáltatásait a 100 embriót tesztelni kívánó ügyfeleknek és azt állítja, hogy
segített néhány szülőnek abban, hogy az intelligencia genetikai előrejelzései alapján válasszák ki leendő gyermekeiket. A vezetők azzal büszkélkedtek, hogy módszereikkel több mint hat IQ-pontos növekedést lehet elérni.
❗ Szakértők szerint a fejlesztés etikai aknamezőt jelent.
Az információk a Hope Not Hate kampánycsoport által készített videofelvételekből kerültek elő, amely csoport beépült, hogy aktivisták és akadémikusok külön csoportjait vizsgálja. A Guardian áttekintette a felvételeket, és a Hope Not Hate mellett további kutatásokat végzett.
A felvételeken látszólag olyan kísérleti genetikai szelekciós technikák láthatók, amelyeket a leendő szülőknek reklámoznak. A Heliospect egyik alkalmazottja, aki segített a cégnek az ügyfelek toborzásában, felvázolta, hogy a párok akár 100 embriót is rangsorolhatnak „az IQ és a többi pajkos tulajdonság alapján, amit mindenki akar”, beleértve a nemet, a magasságot, az elhízás kockázatát és a mentális betegségek kockázatát.
A startup azt állítja, hogy előrejelző eszközeit a UK Biobank által biztosított adatokból építette fel, amely az adófizetők által finanszírozott, félmillió brit önkéntes által felajánlott genetikai anyag tárolója, és amelynek célja, hogy csak olyan projektekhez ossza meg az adatokat, amelyek „közérdekűek”.
Az embriók kiválasztása az előre jelzett magas IQ alapján az Egyesült Királyság törvényei szerint nem megengedett.
Míg az Egyesült Államokban, ahol az embriológia lazábban szabályozott, ez legális, az IQ-szűrés ott még nem elérhető kereskedelmi forgalomban.
A Heliospect vezetői, akiket megkérdeztünk, azt mondták, hogy az Egyesült Államokban bejegyzett vállalat az összes vonatkozó törvény és szabályozás keretein belül működik.
Azt mondták, hogy a Heliospect a tervezett nyilvános bevezetés előtt „lopakodó üzemmódban” van, és még mindig fejleszti szolgáltatását.
Hozzátették, hogy azok az ügyfelek, akik kevesebb embriót szűrnek, körülbelül 4000 dollárt számítanak fel, és hogy a bevezetéskor az árképzés a versenytársakéval lesz összhangban.
Vezető genetikusok és bioetikusok szerint a projekt számos erkölcsi és orvosi kérdést vet fel.
Dagan Wells, az Oxfordi Egyetem reproduktív genetika professzora megkérdezte: „Túl messzire megy ez a teszt, tényleg akarjuk ezt? Úgy érzem, hogy ez egy olyan vita, amelyben a nyilvánosságnak egyelőre nem igazán volt lehetősége teljes mértékben részt venni”.
Katie Hasson, a kaliforniai Center for Genetics and Society társigazgatója elmondta:
„Az egyik legnagyobb probléma az, hogy normalizálja a „felsőbbrendű” és „alsóbbrendű” genetika gondolatát.”
Az ilyen technológiák elterjedése – mondta – „megerősíti azt a meggyőződést, hogy az egyenlőtlenségek inkább biológiai, mint társadalmi okokra vezethetők vissza”.
„Betegségmentes, okos, egészséges
Michael Christensen, a Heliospect dán vezérigazgatója, egykori pénzpiaci kereskedő számára a genetikai szelekció fényes jövőt ígér.
„Mindenkinek annyi gyermeke lehet, amennyit csak akar, és alapvetően betegségmentes, okos, egészséges gyermekei lehetnek; ez nagyszerű lesz” – büszkélkedett egy 2023 novemberében tartott videóhívás során.
A beszédét a Hope Not Hate beépített kutatója hallgatta, aki egy családalapításra vágyó brit szakembernek adta ki magát. Több online találkozó során a csapat bemutatta „poligén scoring” szolgáltatásukat. A Heliospect nem végez IVF-et, hanem algoritmusok segítségével elemzi a szülők által szolgáltatott genetikai adatokat, hogy megjósolja az egyes embriók konkrét tulajdonságait.
A csapat körbevezetést nyújtott a tesztelési weboldalukon, amely egyelőre nem nyilvános. A bemutató során azt állították, hogy a 10 embrió közül a „legokosabb” kiválasztása több mint hat pont átlagos IQ-növekedést eredményezne, bár más tulajdonságok, például a magasság, az elhízás vagy a pattanások kockázata a személyes preferenciáktól függően előnyben részesíthető.
Christensen elképzelése szerint a laboratóriumban növesztett petesejtek megjelenése végül lehetővé tenné a párok számára, hogy ipari méretekben – ezer vagy akár egymillió – embriót hozzanak létre, amelyek közül kézzel lehetne kiválasztani egy elit válogatást.
🔴 A jövőben – spekulált – a kínálatot ki lehetne terjeszteni a személyiségtípusokra is, beleértve az általa „sötét triásznak” nevezett tulajdonságok pontozását.
A sötét triász általában a machiavellizmusra, a nárcizmusra és a pszichopátiára utal. Christensen szerint lehetséges lenne a depresszióra és a kreativitásra vonatkozó pontszámok kidolgozása is.
„A szépség az, amire valójában sokan rákérdeznek” – tette hozzá.
Amikor a Heliospectet megkerestük, a Heliospect azt mondta, hogy nem támogatja az ipari méretű petesejt- vagy embriótermelést vagy az elitszelekciót, és hogy nem tervezi a „sötét triász” tulajdonságainak vagy a szépségnek a tesztelését.
A cég vezető munkatársai között van Jonathan Anomaly akadémikus, aki vitákat váltott ki, miután védelmébe vette az általa „liberális eugenikának” nevezett tudományágat.
Az Oxfordi Egyetem korábbi munkatársa, aki tavaly hagyta ott ecuadori tudományos állását, hogy teljes munkaidőben a Heliospectnél dolgozzon, Anomaly elmondása szerint tanácsokat adott a vállalatnak a médiastratégiával kapcsolatban, és segített befektetőket és ügyfeleket toborozni az Egyesült Államokban és Európában.
Anomaly jól ismert alakja annak a növekvő transzatlanti mozgalomnak, amely a genetikai szelekciós és génjavító eszközök fejlesztését támogatja, és amely szerinte nem tévesztendő össze az államilag támogatott, kényszerítő eugenikával.
„A [liberális eugenika] alatt csak annyit értünk, hogy a szülőknek szabadnak kell lenniük, sőt talán még bátorítani is kell őket arra, hogy a technológia segítségével javítsák gyermekeik kilátásait, amint az elérhetővé válik” – mondta a The Dissenter című podcastnak.
A Heliospect 2023 júniusában kapott hozzáférést a UK Biobank adataihoz.
A 2006-ban az Egészségügyi Minisztérium és az orvosi kutatással foglalkozó jótékonysági szervezetek által alapított Biobank 500 000 önkéntes genetikai adatait, agyi szkenneléseket, kognitív teszteket, valamint oktatási és orvosi feljegyzéseket tartalmaz, akik aláírták, hogy élethossziglan megosztják adataikat. A megosztott anonimizált adatoknak köszönhetően áttörést sikerült elérni a rák, a szívbetegségek és a cukorbetegség kezelésében.
A hozzáférés iránti kérelmében a Heliospect azt állította, hogy fejlett technikákat kíván alkalmazni az „összetett tulajdonságok” előrejelzésének javítására. Nem közölte, hogy az embriók szűrése a tervezett kereskedelmi alkalmazás, és nem említette az IQ-t sem. A Guardian megkeresésére a vállalat azt mondta, hogy a kognitív képességek vagy az értelmi fogyatékosság a kérelem tárgykörébe tartozik.
A UK Biobank szerint az adatok Heliospect általi felhasználása „teljes mértékben megfelel a hozzáférési feltételeinknek”.
Az Egyesült Királyságban a termékenységi kezelések szigorúan szabályozottak, az embriókon végzett vizsgálatok jogilag a szabályozó hatóságok által jóváhagyott súlyos egészségügyi állapotok listájára korlátozódnak.
Az egyik felvétel során a Heliospect csapata látszólag azt sugallta, hogy jogilag lehetséges lenne, hogy egy Egyesült Királyságban élő pár leendő gyermekeik genetikai adatait, amelyek az embriókon végzett jóváhagyott vizsgálatok során véletlenül keletkeznek, elkérje és a tengerentúlra küldje elemzésre. Azt is tanácsolták, hogy egyszerűbb megoldás lehet az Egyesült Államokba utazni IVF céljából, és kijelentették, hogy betartják a nemzeti előírásokat.
A Heliospect alapítói azt állították, hogy 2023 végére már öt pár számára elemezték és segítettek kiválasztani az embriókat, amelyeket ezt követően IVF útján beültettek.
„Úton vannak a babák” – mondta Christensen.
A Heliospect megkeresésünkre elmondta, hogy genomikai előrejelző eszközökre specializálódott, amelyek az embriószűrésben és a felnőttek tesztelésében alkalmazhatók, és hogy a UK Biobank adataihoz való engedélyezett hozzáférése értékes volt e termékek tudományosan szigorú módon történő kifejlesztésében.
Elmondta, hogy nem próbálja megkerülni az embriótesztelésre vonatkozó brit szabályozást, és hogy a UK Biobank nem követeli meg a vállalatoktól, hogy felfedjék a kutatás pontos kereskedelmi alkalmazását.
Kijelentette, hogy támogatja a preimplantációs embriószűréssel kapcsolatos aggályok kezelését a közoktatás, a politikai viták és a technológiáról folytatott, kellően tájékozott viták révén, amelyről szilárd meggyőződése, hogy képes segíteni az embereken.
Kérdésekre válaszolva Anomaly kijelentette, hogy filozófiaprofesszorként provokatív cikkeket publikált, amelyek célja a vita ösztönzése volt, és hogy a „liberális eugenika” elfogadott terminológia a bioetika tudományos területén.
A Heliospect számára a hozzáférés engedélyezéséről szóló döntés kérdéseket vet fel a UK Biobankhoz való kutatási hozzáférés engedélyezése során alkalmazott etikai kritériumokkal kapcsolatban. Az ellenőrzéseket azután vizsgálják, hogy a Guardian csütörtökön nyilvánosságra hozta, hogy egy „fajkutató” kutatócsoport azt állította, hogy megszerezte az adatokat.
Hank Greely professzor, a Stanford Egyetem bioetikusa elmondta:
„A UK Biobanknak és az Egyesült Királyság kormányának érdemes lenne alaposabban átgondolnia, hogy szükség van-e új korlátozások bevezetésére”.
Egy nyilatkozatban Sir Rory Collins professzor, a UK Biobank vezérigazgatója azt mondta:
„A UK Biobank nem adta meg a szükséges adatokat: „A UK Biobank … megerősítette, hogy az adataink elemzéseit kizárólag a jóváhagyott céljukra, bizonyos betegségek genetikai kockázati pontszámának létrehozására használták fel, és vizsgálják az eredményeik felhasználását a beültetés előtti szűrésre, a Heliospect székhelyéül szolgáló Egyesült Államok vonatkozó szabályozásával összhangban. Ez teljes mértékben összhangban van a hozzáférési feltételeinkkel. Az adatok hozzáférhetővé tételével a UK Biobank olyan felfedezések megjelenését teszi lehetővé, amelyek máskülönben nem lettek volna lehetségesek, életeket mentve ezzel, és megelőzve a fogyatékosságot és a szenvedést.”