Vészhelyzeti hatalmat, gyakorlatilag hadigazdálkodási irányítási jogokat szerezne az Európai Bizottság válság esetén – értesült a Reuters, általuk látott dokumentumokra hivatkozva.
Rendkívüli jogköröket szeretne magának az Európai Bizottság – írja a Reuters hírügynökség, általuk látott EU-s dokumentumokra hivatkozva.
A dokumentumok szerint az Európai Bizottság gyakorlatilag hadigazdálkodási vezénylési jogokat szeretne válságok esetén: kényszeríthetne egyes vállalatokat arra, hogy alapvető termékeket állítsanak elő vagy éppen árukat halmozna föl válság esetén. Ellenkezés esetén bírságokat vetne ki.
A Közös Piaci Vészhelyzeti Eszköz elnevezésű tervet a Reuters szerint szeptember 13-án mutatnák be, és végső soron azt a célt szolgálná, hogy reagálni tudjanak a Covid-járvány és az ukrajnai háború miatt kialakuló ellátási válsághelyzetekre.
A tervek szerint
a Bizottság arra kérhetné az uniós tagállamokat, hogy szervezzék át az ellátási láncaikat
és növeljék a válságban szükséges termékek beszerzését vagy előállítását, amilyen gyorsan csak lehet. E célból a meglévő termelési kapacitások átállítását vagy bővítését is elrendelhetnék, vagy priorizálnának a termékek között.
A téves vagy félrevezető információkat adó vállalatokat akár 300 ezer eurós (mintegy 120 millió forintos) büntetéssel is sújthatnák, azokat pedig, akik nem teljesítik a parancsookat, naponta büntetnék a napi bevétel 1,5 százalékának megfelelő összegekkel.
A Reuters szerint több uniós ország aggódik a Bizottság tervei miatt, hatalomszerzésnek leírva azt;
mások pedig kínai jellegű államkapitalizmus bevezetéséről írnak.
A hírügynökség úgy tudja, a Bizottság a részletekről egyeztetne az EU tagállamaival és az uniós jogalkotókkal, mielőtt a javaslatról döntés születne.
Az Európai Bizottság részéről azt közölték a Reutersszel: nem kommentálnak kiszivárgott dokumentumokat.
Forrás:Mandiner,Nyitókép: Kenzo Tribouillard / POOL / AFP