Roberta Metsola EP-elnöknek kell jóváhagynia, de Ursula von der Leyen még akkor is visszautasíthatja a meghallgatást, amire azért invitálná őt az Európai Parlament COVID-bizottsága, hogy tisztázza magát az Unió és a Pfizer vakcinaszerződéseivel kapcsolatban. A Pfizeren már így is csattant az ostor: lobbistáit nagy valószínűséggel kitiltják az Európai Parlamentből.
Az Európai Parlament COVID-19 bizottságát vezető EP-képviselők úgy döntöttek, hogy felkérik az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent, hogy jelenjen meg a testület előtt – írta a bizottság elnöke, Kathleen Van Brempt belga képviselő a Politicónak küldött nyilatkozatában. A bizottság az EU-nak a világjárvány csúcsán kötött, több milliárd eurós értékű, koronavírus elleni vakcinára vonatkozó szerződés tárgyalásában játszott szerepéről kérdezné Leyent. 2021-ben a The New York Times azt írta, hogy a szerződés előkészületei során Ursula von der Leyen privát szöveges üzeneteket váltott Albert Bourlával, a Pfizer vezérigazgatójával.
Van Brempt azt írta, hogy az EU a pandémia idején rengeteg közforrást fordított a vakcinák előállítására és beszerzésére, ezért úgy véli: az EP-nek joga van arra, hogy teljes transzparenciát biztosítva vizsgálhassa az ügymenetet, beleértve a kiadások mértékét és a szerződéskötést megelőző tárgyalásokat.
Ursula von der Leyen eddig kitért a folyamattal kapcsolatos kérdések elől, az Ombudsmani Hivatal és az Európai Számvevőszék pedig nem tudott tiszta képet festeni az ügyletről. Az Európai Ügyészség viszont szélesebb jogkörökkel rendelkezik az EU egyéb felügyeleti szerveinél, ezért vizsgálatot indítottak a vakcinaszerződések ügyében – azt viszont nem közölték, hogy a Bizottság elnöke is a vizsgálat célpontja lenne.
Nem kötelező megjelenni
A COVID-bizottság megvizsgálta azt a szerződést, melyet az Unió a Pfizerrel és német partnerével, a BioNTech-kel kötött, illetve meghallgatta a Számvevőszéket és az Ombudsmant is. Albert Bourlára is kíváncsiak voltak, de a Pfizer-vezér az idézést visszautasítva egy beosztottját küldte maga helyett.
Az EP szabályzata szerint a COVID-bizottság a von der Leyennek küldendő meghívót el kell hogy juttassa Roberta Metsola EP-elnöknek, mivel Metsola dönt arról, hogy meghallgatják-e Leyent, csakhogy az ő beleegyezése nem jelent automatikus meghallgatást: Leyen Bourlához hasonlóan megtagadhatja a megjelenést, még ha ez rossz fényt is vethet az EP-re akkor, amikor éppen a Katargate néven elhíresült korrupciós botrányt nyögi. A közvélemény és számos politikus is nagyobb átláthatóságot követelt az EP-vel kapcsolatban, ezért Leyen érezheti úgy, hogy nem illik nemet mondani a meghallgatásra.
Viszlát, lobbisták!
Van Brempt a Pfizer-vezér elmaradását sem hagyná következmények nélkül: közleményében azt írta, hogy mivel Bourla megtagadta a meghallgatást, ezért a Pfizer EP-s lobbitevékenységét korlátozná. Az Euractiv eközben azt írta, hogy az Európai Parlament COVID-bizottsága csütörtökön már jóvá is hagyta azt a javaslatot, hogy a Pfizer tisztviselőit tiltsák ki az Európai Parlamentből a jelenleg átláthatatlan vakcinaszerződések miatt.
A javaslatot Michèle Rivasi francia EP-képviselő terjesztette fel, és az Európai Néppárt, illetve az Újítsuk meg Európát frakciókat leszámítva mindenki mellette szavazott – ami elég volt a többséghez.
Az SMS-ügy
A pandémia során az EU számos gyógyszeripari vállalattól, köztük a Pfizer/BioNTech-től is nagy tételben vásárolt koronavírus elleni vakcinákat, a Pfizer-szerződéseket viszont titkosították. Bourla elmaradt meghallgatásával kapcsolatban Véronique Trillet-Lenoir francia EP-képviselő azt mondta az Euractivnak, hogy szerinte Bourla szándékosan nem ment el, „mert nem akart szembenézni a helyzetből fakadó vitákkal.”
A Pfizer-vezérnek is az SMS-ügyet kellett volna megmagyaráznia, mikor is állítólag 1,8 milliárd adag vakcinára vonatkozó szerződésekről tárgyaltak privát üzenetekben Ursula von der Leyennel.
Forrás:EuroNews