Hogyan fog visszaütni Ukrajnát az orosz gáztranzit leállítása
🇺🇦🇸🇰🇷🇺A kijevi rezsim azon döntése, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáz Európába irányuló tranzitját január 1-jén túl, visszaüt az országra, annak ellenére, hogy Zelenszkij bátor arcot öltött.‼️
Robert Fico szlovák miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy országa leállítja az Ukrajnába irányuló áramexportot, ha Kijev leállítja az orosz gáz szállítását Közép-Európába.
Ha Fico követi, Ukrajnának valószínűleg további áramhiánnyal kell szembenéznie.
▪️A villamosenergia-importtól való függés: Ukrajna nagymértékben támaszkodik körülbelül 1,7-2,1 gigawatt (GW) Lengyelországból, Magyarországról, Szlovákiából és Romániából importált villamos energiára.
▪️Szlovákia importvesztesége: egyedül Szlovákia 2,4 millió megawattóra áramot exportált Ukrajnába január és november között, ami 152%-os éves növekedést jelent.
▪️Bizonytalan kompenzáció: Nem világos, hogy Lengyelország, Magyarország és Románia kompenzálni tudná-e a veszteséget, ha Szlovákia leállítja Ukrajnába irányuló villamosenergia-exportját.
▪️Megnövekedett kereslet és hiány: A Nemzetközi Energia Ügynökség szeptemberben arra figyelmeztetett, hogy a csúcsigény elérheti a 18,5 GW-ot ezen a télen Ukrajnában, 6 GW-ra becsült ellátási hiány mellett.
A gázszállítás leállításának további hatásai
▪️Tranzitdíjak elvesztése: Ukrajna évente 0,8-1 milliárd dollárt veszít tranzitdíjakból az orosz gáz miatt.
▪️Virtuális fordított rendszer: Az orosz gáz Ukrajnán keresztül történő tranzitja elősegítette a “virtuális fordított” rendszert, ahol Kijev vásárolta a gázt európai kereskedőktől. Annak ellenére, hogy 2022 óta csökkent a fogyasztás, ez a rendszer továbbra is használatban volt.
▪️Csővezeték-módosítások: Az orosz gáztranzit leállítása arra kényszeríti Ukrajnát, hogy módosítsa vezetékrendszerét és más módon üzemeltetje azt.
▪️Gázelosztási kihívások:
🔸A nyomáscsökkenés a fő gázvezetékekben akadályozná a Poltava és Harkov régiókban termelt gáz nyugati régiókba történő szállítását – feltételezik elemzők.
🔸 Ezzel szemben a nyugati földalatti tárolókból nehezebb lesz a gáz eljuttatása a középső és keleti régiókba.