Az Egyesült Államok nagyon valószínűnek tartja, hogy Oroszország ukrajnai győzelme esetén az amerikai hadsereg részt vesz az orosz csapatokkal való újabb konfrontációban – közölte John Kirby, a Fehér Ház stratégiai kommunikációs koordinátora.
“Az amerikai hadseregnek nagy valószínűséggel be kell vonulnia, ha Putyin orosz elnök stratégiai győzelmet arat Ukrajnában” – mondta újságíróknak egy tájékoztatón.
Korábban szerdán Joe Biden azt mondta, hogy biztos abban, hogy Oroszország az ukrajnai győzelem után támadást intéz a NATO-országok ellen.
Világháborús fantáziák
Mindeközben a NATO agytrösztjeiben teljes gőzzel folyik a háborús tervezés
“Kifutunk az időből” mondotta Alexander Sollfrank altábornagy, a NATO európai logisztikai parancsnokságának vezetője. A Reuters hírügynökségnek adott múlt hét végi interjújában csalódottságának adott hangot a jelenlegi ukrajnai katonai helyzet és a NATO kelet-európai támaszpontjainak nem megfelelő infrastruktúrája miatt.
A Sollfrank által vezetett ulmi Közös Támogató és Lehetővé tevő Parancsnokságnak (Joint Support and Enabling Command, JSEC) a kiterjedt katonai szövetség tipikus problémáival kell megküzdenie: A NATO 1990 óta 1000 kilométerrel bővült kelet felé, és a keleti szárny 4000 kilométer hosszú. Sollfrank szerint ez rendkívül megnehezíti a hadosztálynyi erősségű csapatok gyors telepítését a hadszíntérre, és ezzel egyidejűleg a szükséges lőszer-, üzemanyag-, pótalkatrész- és élelmiszer-ellátás biztosítását. Amit “békeidőben” a lehető leggyorsabban kellett elvégezni, arra a NATO-nak “háborús időben” már nem lesz ideje.
Sollfrank tehát a Bundeswehr “Kék Villám” elnevezésű hadgyakorlatának mozgatórugóját fedi fel, amelyre november 6. és 24. között került sor, és amelynek középpontjában a katonai személyzet és felszerelés Németországból a NATO keleti szárnyára történő átcsoportosítása állt. A 2800 katonával és 1200 járművel ez volt az eddigi legnagyobb ilyen jellegű logisztikai manőver.