Frank-Walter Steinmeier, Németország köztársasági elnöke berántotta a közhelygenerátort, és a közelgő sötét, vad időkről beszélt, amelyben a németeknek össze kell tartaniuk. Egy szóval sem említette, hogy a nehézségeket jórészt a brüsszeli szankciók okozzák, és hogy a sokat emlegetett morális győzelemmel sem fűteni, sem világítani nem lehet majd a télen.
Megszólalt viszont a lipcsei bíróság elnöke, Michel Wolting, aki egy közbiztonsági előrejelzésben kendőzetlenül beszélt egy hosszabb áramkimaradás veszélyeiről:
Közvetlen életveszélyben leszünk. A sötétben olyan emberi viselkedési formák fognak előjönni, amelyek létezéséről fogalmunk sem volt eddig.
Minden munkatársának azt javasolja, hogy gondoskodjanak a személyes védelmükről:
Senki ne menjen egyedül az utcára, szerezzenek be stabil, jól működő elemlámpákat, a nőknél legyen könnygázspray.
A bíróság dolgozói már eddig is aggodalommal tekintettek a tél elé, és sokakban komoly félsz van a villany- és gázkimaradásoktól.
Berlinben sem jobb a helyzet
A Belügyi Szenátus megválaszolta az AfD párt (Alternatíva Németországnak) írásos kérdését azzal kapcsolatban, hogy mi lesz a berlini büntetés-végrehajtási intézetek üzemeltetésével egy hosszú áramszünet esetében. A jelentésből kiderül, hogy négy nap elteltével ki kellene engedni a fogvatartottakat, mivel nem lennének képesek fenntartani a börtönök működését. Az elítéltek szabadon bocsájtását katasztrófahelyzetben a német törvények is garantálják.
Joachim Hermann (CSU) bajor belügyminisztert is aggodalommal tölti el, hogy mi lesz, ha sötétbe borul az ország. A belügyminiszteri konferencián aggodalmát fejezte ki amiatt, mert nincs egységes, szövetségi katasztrófavédelmi terv az ilyen esetekre. Igazából minden polgármester maga dönt a vészhelyzeti tervekről és a készenlétről. Hasonló véleményen van Martin Voss katasztrófakutató:
A szövetségi tagállamoknak meg kellene állapodniuk egy egységes polgári védelmi tervről. Ezt az önkormányzatokkal közösen lenne észszerű megvalósítani.
A német köztévé, az ARD „Report Mainz” című magazinja 200 település vezetőjét kérdezte meg arról, hogy rendelkeznek-e katasztrófavédelmi tervvel és található-e vészhelyzeti ivóvízkút a településen vagy annak közelében, mivel áram nélkül a vízművek pumpái sem működnek. A megkérdezett települések közül 101 semmilyen védelmi tervvel nem rendelkezik és víztartalékuk sincs.
(A nyitóképen a spandaui börtön szerepel.)