2026.június 23.
Zoltán, Szultána

Brüsszel azt üzeni a briteknek: Nem kérünk belőletek!

Facebook
Email
Telegram
Twitter
VK
Nyomtat

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához

Hiába akar a britek jelentős része visszatérni az EU-ba, az unió urai nem olyan lelkesek.

Keir Starmer az elmúlt évtized hatodik miniszterelnöke, akit a egyre őrültebbé váló brit politikai rendszer felőrölt és kiköpött, miközben a Munkáspárt a brexit kényes kérdésében továbbra is ugyanolyan megosztott, mint valaha – írja az Euractiv. 

Az Európai Bizottság álláspontja régóta az, hogy a labda az Egyesült Királyság térfelén van. 

De az igazság az, hogy az EU magas rangú vezetői sem értenek egyet abban, hogy visszafogadják-e a briteket.

Barnier, aki az akkori 27 tagállam nevében vezette a tárgyalásokat, a múlt héten a The Guardian című lapnak adott interjújában kijelentette, hogy Nagy-Britannia rendkívül kedvező feltételekkel csatlakozhatna újra, megtarthatná saját valutáját, és kívül maradhatna a schengeni szabad utazási övezeten.

Jean-Claude Juncker azonban, aki a brexit-évek alatt Barnier felettese volt, a The FT-nek azt nyilatkozta, hogy az újbóli csatlakozás egyszerűen nem lehetséges. 

A legtöbb uniós kormány hidegen fogadná Nagy-Britanniát – mondta a luxemburgi politikus, aki a sorsdöntő 2016-os népszavazás idején vezette a Bizottságot. 

Annak ellenére, hogy Wes Streeting – aki egykor a Munkáspárt vezetői posztjáért versenyző jelölt volt – felvetette az újbóli csatlakozás lehetőségét, Nagy-Britannia visszatérése nem szerepel az EU legfelső vezetésének napirendjén.

„A Nagy-Britanniával való kapcsolat természetesen téma, de a bővítés szempontjából nem szerepel a napirenden”

 – mondta egy európai diplomata a múlt heti uniós vezetői csúcstalálkozón. 

Bármilyen brüsszeli beszélgetés az unió bővítéséről – bármilyen fantáziadús is legyen – Ukrajnára, Moldovára, a Nyugat-Balkánra és – legfeljebb – Izlandra koncentrál, ahol augusztus végén népszavazást tartanak. 

„Továbbléptünk, és 27-en dolgoztunk együtt. Néhány hónappal [a brexit után] már senki sem is emlékezett arra, hogy a britek valaha is az EU tagjai voltak”

– mondta egy magas rangú európai diplomata. „Senki sem beszélt már róluk.”

Mi a reakciód?
👍tetszik
0
👍tetszik
👎nem
0
👎nem
💘szeretem
0
💘szeretem
😡dühítő
0
😡dühítő
😂vicces
0
😂vicces
😮húha
0
😮húha

Vélemény, hozzászólás?

Iratkozzon fel a Védett Társadalom Alapítvány hírlevelére!

Adja hozzá a VDTA friss híreit a Google hírfolyamához