Az európai gáztározók telítettsége, pontosabban telítetlensége és a nyugati országok elhibázott energiapolitikája okozza a mostani energiaválságot – hangzott el az M1 és a hirado.hu közös, 48 perc – Házigazda Lánczi Tamás című műsorában, melynek vendégei ezúttal Hortay Olivér és Dr. Tóth Máté, a Budapest Bizottság vezetője voltak.
Lánczi Tamás felvetette, hogy a gáztározók feltöltöttsége Nyugat-Európában rekordalacsony. Ezeket elvileg stratégiai szempontból tartják fenn, hogyha baj van, legyen mihez nyúlni.
Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató energetika üzletágának vezetője a piacosítás következményének tartja a jelenséget, ugyanis nem mindenhol számítanak „stratégiainak” azok a tározók. Más országokban jellemzően ezeket magáncégek üzemeltetik és kontrollálják. Az árak tavaly márciusi – akkor még jóval kisebb ütemű – árnövekedés idején számos vállalat úgy okoskodott, hogy kivár a betárazással.
Bekövetkezett, amitől mindenki tartott: kiürülnek a német gáztározók
A nyugat-európai vezetők ennek ellenére semmit nem tettek, holott – ahogy Tóth Máté energiajogász, a Budapest Bizottság vezetője elmondta – a németek már évekkel ezelőtt tanulmányt készítettek, hogy milyen töltöttségi szintre van az országnak szüksége: „Egy egyhetes fogcsikorgató hideg időszakhoz egy negyven százalékos földgáztárolói betárazottsági szintre van szükség. Ez most 37 százalék, tehát
valójában egy teljes hideg hétre Németország már nem rendelkezik földgáztartalékkal”
– ismertette a helyzetet az energiajogász.
Hortay Olivér annak a jelentőségére is felhívta a figyelmet, hogy a járvány okozta gazdasági helyzeten túl szakpolitikai intézkedések is közrejátszanak a jelenlegi energiaválságban, mint
az például, hogy Németország bezárta az atomerőműveit, ami egy rendkívül felelőtlen lépés volt. De ezt még azzal is sikerült tetézniük, hogy a szakmai szervezetek tiltakozása dacára a járvány idején is kapcsoltak még le erőműveket.
A teljes adást alább lehet megtekinteni:
(szöveg és kiemelt kép forrása: hirado.hu)